KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-12-2019 11:19

Eskimeyen Dünya Oyuncağı Topaç İçin Tarihi Konakta Sergi

Çocukluk tutkusu topacın peşinden giden yazar, ressam ve koleksiyonerRemzi Karabulut, hem oynadığı hem de kendisinin yaptığı topaçları, çocukluk düşlerinin peşinden gidenlerle buluşturuyor

Eskimeyen Dünya Oyuncağı Topaç İçin Tarihi Konakta Sergi

Çocukluk tutkusu topacın peşinden giden yazar, ressam ve koleksiyonerRemzi Karabulut, hem oynadığı hem de kendisinin yaptığı topaçları, çocukluk düşlerinin peşinden gidenlerle buluşturuyor. Çeşit çeşit topaçlar, topaç heykelleri, kısa filmleri ve öykü kitabıyla ‘Topaç’ temalı sergi, Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda 7’den 70’e herkesi bekliyor.  Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) tarafından restore edilerek Tarsus’a kazandırılan Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı, özgün bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. Çocukluğundan bu yana topaç tutkusu olan yazar, ressam ve koleksiyoner Remzi Karabulut’un uzun yıllardır biriktirdiği yüzlerce topaçtan oluşan ve 10 Aralık’a kadar gezilebilecek sergi, Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı’nda genç yaşlı tüm kuşakları buluşturuyor.
 Rengârenk Çeşit Çeşit Topaçlar
Çocukluk tutkusu topacın peşinden giden Remzi Karabulut, hem oynadığı hem de kendisinin yaptığı topaçları, çocukluk düşlerinin peşinden gidenlerle buluşturuyor.Alalı, Angırşak, Arşak, Cicoz, Çini, Bozanak, Bireyme, Deleme, Dönbaba, Fırıldak, Fırdöndü, Kaytan, Tutturamanço, Vızırdak, Yanardöner topaçlara verilen isimlerden bazıları. Çeşit çeşit topaçlar, topaç heykelleri, kısa filmleri ve öykü kitabıyla ‘Topaç’ temalı sergi tüm topaç sevdalılarını bekliyor.
 Hiç Eskimeyen Dünya Oyuncağı
“Topacın kayıt altına alınmış yazılı bir tarihçesi yok ne yazık ki” diyen Karabulut, şu bilgileri veriyor:“Büyük olasılıkla erkek çocukların sokağa çıkıp oynamasıyla başlıyordur topacın tarihi. Daha çok Asya, Avrupa, Antik Yunan, Roma ve Çin oyuncağı olduğunu biliyoruz yalnızca. Benim için dünya oyuncağı olmasının ötesinde, her yaşta insanın ilgisini çekmesi ve sanatsal bir gizilgüce sahip olmasıyla birlikte sınırsız bir düş gücü yaratması önemli. Bu sergiyi daha çok çocukların gözünden bakarak ve onlar gibi oynayarak oluşturmak bana büyük bir mutluluk verdi.” Topaç temalı sergi 10 Aralık tarihine kadar Tarsus Amerikan Koleji Sadık Paşa Konağı Sergi Salonu’nda gezilebilir.