KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-07-2021 00:27   Güncelleme : 10-07-2021 00:35

ERDOĞAN: “DİYARBAKIR CEZAEVİ'Nİ BOŞALTIYOR VE KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK HİZMETE SUNUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da “Sizlere bir müjde vermek istiyorum” diyerek Diyarbakır Cezaevi’nin boşaltılarak Kültür Merkezi’ne dönüştürüleceğini açıkladı..

ERDOĞAN: “DİYARBAKIR CEZAEVİ'Nİ BOŞALTIYOR VE KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK HİZMETE SUNUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da “Sizlere bir müjde vermek istiyorum” diyerek Diyarbakır Cezaevi’nin boşaltılarak Kültür Merkezi’ne dönüştürüleceğini açıkladı.

Erdoğan, bugün Diyarbakır’da yapımı tamamlanan projelerin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan’ın Diyarbakır’daki açılış töreninde yaptığı konuşma, özetle şöyle: 

“DİYARBAKIR, BARIŞ, HUZUR VE REFAH ŞEHRİ OLMUŞTUR: Kurşunlu Camii, bu şehrin hizmetkarının da hasmının da kim olduğunun şahididir. Sizler Kurşunlu Camii'ni tahrip edenlerin kimler olduğunu iyi biliyorsunuz. Diyarbakır Annelerinin yüreklerini kimlerin yaktığını da gayet iyi biliyorsunuz. Başkalarının evlatlarını dağa gönderenleri, kendi evlatlarını yurt dışında nasıl yaşattıklarını da iyi biliyorsunuz. Diyarbakır; barış, huzur ve refah şehri olmuştur. Türkiye'nin ilk 5 sanayi şehrinden biri Diyarbakır'dır. Karabasan gibi, bölgenin, özellikle Kürt kardeşlerimin üzerine terör laneti çöktü. Terör Diyarbakır'ı sefalete, yoksulluğa, işsizliğe mahkûm etti. Güzelim Diyarbakır'ı perişan ettiler. AK Parti'yi kurduğumuzda buraya geldik. İktidara geldiğimizde ‘ne istiyorsunuz’ diye sordum. Bize, ‘Sadece OHAL'i kaldırın yeter’ dendi. Hükümete gelince ilk iş olarak OHAL'i kaldırdık mı? Söz verdik, sözümüzü yerine getirdik.

BİZ RET, İNKAR POLİTİKALARINI KALDIRIP MESELELERİN ÇÖZÜMÜNE YÖNELDİK: Şimdi bir geriye dönüp 20 yıllık muhasebeyi yapalım. Diyarbakır'da 2005 yılında size ne demişsek, dün ne dediysek oradaydık; bugün de yarın da aynı yerde olacağız. Barış, kardeşlik, çözüm, adalet, hak, özgürlük, demokrasi dedik. Biz, ret, inkar, asimilasyon politikalarını ortadan kaldırıp hak anlayışıyla asırlık meselelerin çözümüne yöneldik. Terörü destekleyenler, sırtını size değil de PKK'ya, terör örgütüne dayayanlar ne yaptı?

LAFA GELİNCE BARIŞ DERLER, KARDEŞLİK DERLER: Bozuk plak gibi sürekli barış, demokrasi, kardeşlik diyenlerin maskelerini hep beraber indirmeye var mıyız? Eş genel başkanı, ‘AK Parti kadınların başına gelmiş en büyük felakettir’ demiş. Asıl KCK, PKK, PYD, HDP'siyle hep birlikte benim Kürt kardeşlerimin kanını, iliğini sömüren bu çete, son 1000 yıldır bu milletin başına gelmiş en büyük musibettir. Lafa gelince barış derler, kardeşlik derler. 40 yılda öldürdükleri, dağa çıkarttıkları 50 bin Kürt kardeşimin kanına giren bunlar değil mi? Kürt kanını en çok PKK dökmedi mi? Köylerin boşalmasına, kentlerin çökmesine, sanayi ve ticaretin bitmesine, işindeki gücündeki insanların sefalete sürüklenmesine neden olan bunlar değil mi?

BUNLAR DEMOKRASİ İSTİSMARCISIDIR: Hangi demokraside yatırım, hizmet için gönderdiği ödenekler yollara mayın döşemek için kullanılır? Merkezi yönetimin verdiği araçlar hendek, çukur kazmak için kullanılır? Hangi demokraside ülke aleyhine her girişime destek veren anlayış olur. Bunlar demokrasi istismarcısıdır. Demokrasi ve özgürlükler konusunda pek çok mücadeleye girdik. Terör örgütlerinin ülkemizin üzerine salınmasını hatırlayın. Ülkeyi istikrarsızlık batağına sürüklemek için yapılanları hatırlayın. Ekonomimize kurulan tuzakları hatırlayın. 15 Temmuz'u hatırlayın. Bunlar o dönemlerde ne yapıyorlardı? Sizlerin karşısında kim varsa onlarla birlikte yol yürüyorlardı. Hukuk, ekonomi reformlarımızda aynı çizgide yolumuza devam ediyoruz.

DİYARBAKIR CEZAEVİNİ BOŞALTIYOR VE KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK HİZMETE SUNUYORUZ: Sizlere müjde vermek istiyorum. Diyarbakır Cezaevi’ni boşaltıyor ve Kültür Merkezi olarak hizmete sunuyoruz. Adalet Bakanlığı gerekli hazırlığı yapıyor. Şehrimize hayırlı olsun.

13 YAŞINDAKİ KÜRT KIZLARIMIZI DAĞA KAÇIRANLAR BUNLAR DEĞİL Mİ: 13 yaşındaki Kürt kızlarımızı dağa kaçıranlar bunlar değil mi? Bunlar hangi edepten bahsediyorlar, hangi namustan bahsediyorlar. Bunlarda ne edep var ne namus var. Bunlar kirli. Kobani'den kaçan kardeşlerimizden önemli bir kısmı ülkemizde yaşıyor. Biz bunların ciğerini biliyoruz. Neler yaşadığımızın şahidi sizlersiniz.

TUZAĞA DÜŞMEDİĞİNİZ: Çözüm sürecini niye başlattık? Anneler ağlamasın, akan kan dursun, her inançtan insan kardeş olsun dedik. Tuzağa düşmediğiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum. Bunlar Kürt düşmanı, insanlık düşmanı, coğrafyamızın düşmanı. Bunlar, 1940'larda Türkiye'nin başına bir kabus gibi çöken tek parti CHP zihniyetinin günümüzdeki versiyonudur. Tüm büyük günahların anası olan CHP ile yol yürümek de ancak bunlara yakışırdı. CHP, HDP, İYİ Parti beraber yürüyorlar mı? Al birini vur öbürüne. Birbirinden farkları yok. HDP'nin CHP'ye verdiği desteğin nedeni ideolojik akrabalıktır.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ SONLANDIRAN BİZ OLMADIK: Çözüm sürecini biz başlattık. Çözüm sürecini sonlandıran biz olmadık. Bunların art niyetleri, gizli gündemleri sonlandırdı. Hiçbir zaman meşru demokratik hukuk düzeni içinde siyaset yapmayı düşünmediler. Allah için söyler misiniz? Dünyada hangi devlet buna müsaade eder. Hangi hukuk, adalet, vicdan buna göz yumar. Hala barış, kardeşlik, hukuk, demokrasi diyorlar. Siz bu kavramları en son ağıza alacak kişilersiniz ey HDP. Kendinizden olmayanlara hayat hakkı tanımadınız.

SÜREKLİ YALANDAN MAĞDURİYET: Kardeşlerim ne diyorlar, hadi sıkıysa söylesinler. Bizim PKK ile işimiz yok diyorlar. Öyle demiyorlar mı? Bunların işi gücü yalan. Ortağı CHP. Onun da işi gücü yalan. Sürekli yalandan mağduriyet. Sizlerin hak ve hakkaniyet duygularını istismar etmeye çalışıyorlar. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bunların elindeydi. Tek bir ay bile ödenekleri gecikti mi? Hayır. Sonuç ne oldu; büyükşehir belediye başkanını adeta hesaba çektirdiler. Hesap sormadılar mı? Ne idüğü belirsiz birine Bodrum'da sorgulattırıp tokatlattırdılar. Kim yaptı bunu; HDP, PKK. Onların yapmadıkları hizmetleri bakanlıklarımız yapmak zorunda kaldı. Örgütün dağdan gönderdiği çapulcuların karşısında bunlar hazır ola geçmediler mi? Kurumlarımız sizlere hizmet vermek için çalışmaya başlayınca yolların altına bomba döşendiğini gördük. Bunları görevden almazsak size ihanet etmiş olurduk. Belediyeye gelen her kuruş sizler için kullanılıyor.

İŞİ GÜCÜ BIRAKIP BİZİMLE UĞRAŞIYORLAR: Tek dertleri, tek projeleri, Tayyip Erdoğan'sız AK Parti ve Türkiye. İşi gücü bırakıp bizimle uğraşıyorlar. Yaptıkları tek hayırlı iş gördünüz mü? Göremezsiniz, çünkü yok. Diyarbakır'a huzur gelince neler olduğuna şahitsiniz. Akşam geç saatlerine kadar Diyarbakır'ın sokaklarındasınız. Niye güvenlik var. Bunları gördüğünüz her yerde yakalarına yapışın, sorun, sorgulayın. Çözüm sürecini bitirmek için kim size talimat verdi. Bunu sorun. Yalan, dalavere, ikiyüzlülükle karşınıza çıkıp sizleri oyalamasınlar.

33 BİN SEYİRCİ KAPASİTELİ DİYARBAKIR STADYUMU'NU BİZ YAPTIK: Bu coğrafyayı birlikte medeniyetimizin beşiği haline getirdik. İnşallah yine birlikte 2023, 2053 vizyonuna kavuşturacağız. Türkiye tarihinin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini bizim dönemimizde yaşamıştır. Ülkemizin 81 vilayetinin tamamına da cumhuriyet tarihinde yapılanların 10 katı çağ atlattık. 10 yılda Diyarbakır'a 46 katrilyon lira yatırım yaptık. 6250 adet derslik kazandırdık. Yurt kapasitemizi 5.300'e çıkardık. 33 bin seyirci kapasiteli Diyarbakır Stadyumu'nu biz yaptık. Merkez ve ilçelerimizdeki faaliyetlerden 248 bin gencimizin istifade ettiği gençlik merkezi inşa ettik. 12 milyar lira sosyal yardım aktardık. 19 hastaneden oluşan 48 adet sağlık tesisi inşa ettik.

HASTANEMİZİN ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM: Şimdi sizlere belki de bakanım müjdeyi vermiştir ama Diyarbakır 1000 yataklı Kayapınar Şehir Hastanesi'nin yapım ihalesini 19 Temmuz'da gerçekleştiriyoruz. Hastanemizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. 18.570 konut projesini hayat geçirdik. 2705 sosyal konut yapımına devam ediyoruz. Millet bahçelerinden Diyarbakır'da toplam büyüklüğü 396 bin metre kare olan 6 adet projemiz var.

TERÖR NEDENİYLE BÜYÜK ZARAR GÖREN SUR İLÇEMİZİ ADETA BAŞTAN SONA YENİDEN YAPTIK: Terör nedeniyle büyük zarar gören Sur ilçemizi adeta baştan sona yeniden yaptık, yapıyoruz. Konut projelerimizi, altyapı, üst yapı ve restorasyon çalışmalarımızı bitirme aşamasına geldik. Mesleki eğitim merkezlerinden yararlananların sayısı 4000'e ulaştı. Uyanış Gençlik programlarına katılan gençlerimiz, spordan bilgi yarışmasına kadar her alanda kendilerini gösteriyorlar. Sizlerin hangi hizmete yatırıma ihtiyacı varsa boynumuzun borcudur. Başım gözüm üstüne Diyarbakır. Toplam yatırım bedeli 2.5 milyar lirayı bulan eserin açılışını yapmak için sizlerle birlikteyiz. 814 dükkânın bulunduğu, 5000 kişiye istihdam sağlayacak oto sanayi sitesini de hizmete alıyoruz. Diyarbakır'ın diğer il ve ilçelerle olan bağlantı yolları da iyileştirildi.”