EĞİTİM
Giriş Tarihi : 10-05-2022 15:09   Güncelleme : 10-05-2022 19:26

Engellileri Biraz Olsun Anlamak İçin Empati Kurdular

Mithat ÜNAL-Anamur ilçe Kaymakamı Bilal Bozdemir, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan Dünya Engelliler Haftası münasebeti ile düzenlenen farkındalık programında, engellilerimizin nasıl bir yaşam mücadelesi verdiğini anlamak için bir dakikalık empati kurdular.

Engellileri Biraz Olsun Anlamak İçin Empati Kurdular

Mithat ÜNAL-Anamur ilçe Kaymakamı Bilal Bozdemir, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan Dünya Engelliler Haftası münasebeti ile düzenlenen farkındalık programında, engellilerimizin nasıl bir yaşam mücadelesi verdiğini anlamak için bir dakikalık empati kurdular.

Protokol Üyeleri Empati Kurarak Bir Dakika Engelli Oldu
Anamur Muşurup Sanat Sokağında düzenlenen etkinlikte öğrenciler, sergiledikleri danslar, halay ve geri dönüşüm defilesi büyük ilgi gördü. Anamur Engelliler ve Engelli Aileleri Aileleri Dayanışma Derneği, Özel Özgüven Rehabilitasyon Merkezi ve ANAMED Rehabilitasyon Merkezi öğrenci ve öğretmenlerinin ortaklaşa hazırladığı farkındalık programına katılan Kaymakam Bilal Bozdemir’in sağ kolu vücuduna bağlanarak sol eli ile A4 kağıdına yazı yazdı. Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın ise gözleri bağlanarak hiçbir yardım almadan meydanda yürümesi istendi. Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan ise tekerlekli sandalyeye oturtularak elleri ile sandalyeyi sürerek zikzak çizmesi istendi.

Hepimiz Bir Engelli Adayıyız

Protokol üyeleri, herkesin her zaman birer engelli adayı olduğuna vurgu yaptılar ve bir dakika boyunca yaşadıkları tecrübede böyle bir yaşamın oldukça zor olduğunun farkına vardıklarını söylediler. Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, engelli vatandaşlarımızın Anamur da rahat bir yaşam sürmeleri için her zaman yanlarında olmaya devam edeceklerini söyledi.
Anamur’a Hem Engelli Anasınıfı  Hem de Özel Eğitim Okulu Yapılacak.

Kaymakam Bilal Bozdemir  öncelikle Şükrü Köymen İlkokulunda ilk defa bir engelli geçici anasınıfı açacaklarını ve daha sonra Ortaköy Ortakoulu bahçesinde de 8 derslikli engelli ana sınıfı yapacaklarını söyledi.  Bozdemir ayrıca Anamur’a içerisinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim verilebilecek bir özel eğitim okulu  yapılması için onay aldıklarını da sözlerine ekledi.

Engelli Öğrencilerimize Her Zaman Destek Oluyoruz
Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan da gerek servislerde, gerekse sınıflarda engelli öğrencilerimize her zaman yardımcı olduklarını ve bu farkındalık programında da böyle bir yaşamın ne kadar zor olduğunun anlaşıldığına vurgu yaptı.  Rehabilitasyon Merkezi öğretmenleri ise Emniyet Müdürlüğünden kaldırımlara araç parkı yaptırmamalarını ve araçların engelli geçişlerini engellememesi için gerekli hassasiyetin gösterilmesini istediler.  Dernek Başkanı Hikmet Narcı, bir farkındalık oluşturmak için hazırladıkları bu programa katılan herkese teşekkür etti  Narcı Programı hazırlayan kurum müdürlerine ve  destek veren protokol üyelerine plaket takdim etti.
Kendisinin Yazdığı Şiiri Okudu Herkesi Duygulandırdı
Farkındalık programında kendi yazdığı ‘Sus Yazıktır Nefesine’ Adlı şiiri seslendiren 32 yaşındaki engelli Murat Gün ise programdaki herkesi duygulandırdı.
Farkındalık Programında ‘bir Resim Yap’ Dedi Öğretmenleri Atatürk’ü Resmetti

Programın en anlamlı kısmı ise Şehit Hasan Kuş İlkokulu 3./C sınıfı öğrencisi 9 yaşındaki Sümeyye Gülsüm Çetin’in ‘Bir Resim Yap’ adlı şiirini okurken sahnenin kenarında öğretmenlerin oluşturduğu Atatürk portresi sahnesi oldu.  Öğrenciler öğretmenlerinin desteği ile hem halay çektiler, hem de ‘Sev Kardeşim’ parçalı eşliğinde dans ettiler.  Programın sonunda engelli öğrencilerin yaptığı ürünlerden oluşan serginin açılışı yapıldı. Program protokol üyeleri ve vatandaşların sergiyi gezmesi ile son buldu.

AdminAdmin