GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-08-2022 10:06   Güncelleme : 05-08-2022 10:06

Enflasyonla mücadeleye devam eden

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından ABD-Çin gerginliğinin piyasalar üzerindeki baskısının hafiflemesiyle Asya piyasalarındaki alıcılı seyrin devam ettiğini görmekteyiz.

Enflasyonla mücadeleye devam eden

Bugün Ne Bekliyoruz? ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından ABD-Çin gerginliğinin piyasalar üzerindeki baskısının hafiflemesiyle Asya piyasalarındaki alıcılı seyrin devam ettiğini görmekteyiz. Japonya, Çin ve Hong Kong hisse senedi endekslerinde pozitif fiyatlamalar hâkim. Tayvan Taiex Endeksi %2,2 artıda seyretmektedir. Enflasyonla mücadeleye devam eden Hindistan Merkez Bankası (RBI) bu sabah 50bp faiz artırımına giderek repo faizini %5,4 ile pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıkardı. Haftanın son işlem gününde ABD’de Çalışma Bakanlığı’nın temmuz ayı istihdam raporu takip edilecek. Tarım dışı istihdam artışının şubattan haziran ayına kadar hafifçe hız kestiğini ancak büyük ölçüde gücünü koruduğunu görmekteyiz. Tarihi düşük seviyelere yakın seyreden işsizlik oranı, iş gücüne katılım vb. göstergeler haziran itibarıyla iş gücü piyasasındaki sıkılığın devam ettiğini işaret etmekte. Haziranda 372bin seviyesinde gerçekleşen istihdam artışının temmuzda 250bin civarına gerilemesi bekleniyor. İstihdam piyasasının hızlı gevşediği yönündeki veriler resesyon algısını güçlendirebilir. Düşük işsizlik, yüksek istihdam ve ücret artışlarının sürmesi halinde ise Fed’in ekonominin faiz artırımlarına tahammül edebileceği yönündeki düşüncesinin güçlenebileceğine ilişkin piyasa beklentisi destek bulacaktır. Fed’in eylül toplantısına kadar gelecek istihdam verilerinde her iki yönde de güçlü sinyallerin riskli piyasaları olumsuz etkileyebileceğini düşünmekteyiz. Zira Fed Başkanı Jerome Powell, temmuz ayı para politikası toplantısı sonrasındaki açıklamalarında eylül ayındaki faiz kararının ekonomik verilere bağlı olacağını belirtmişti. Ayrıca, ABD ekonomisinin teknik olarak resesyona girmesine karşın siyaset ve ekonomi yönetiminden iş gücü piyasasındaki sıkılığa dikkat çeken değerlendirmeler gelmişti.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa hisse endekslerinde dün pozitif bir görünüm hâkim oldu. DAX Endeksi %0,55 ve CAC 40 Endeksi %0,64 artarken FTSE 100 Endeksi yatay alıcılı bir seyir izledi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ağustos ayı para politikası toplantısında politika faizini 50bp arttırarak %1,75’e yükseltti. BoE, ekim ayında enflasyonun tepe yapacağı tahmin edilen seviyeyi %13,3’e yükseltirken 2022’nin dördüncü çeyreğinde ülke ekonomisinin resesyona gireceğini öngördü. Toplantının ardından BoE Başkanı Andrew Bailey, gelecek toplantılar için tüm seçeneklerin masada olduğunu belirtti. EUR/USD paritesi dün %0,77 artarak 1,025 seviyesine yükseldi. Dolar Endeksi (DXY) ise 0,75 puan azalarak 105,75 puana geriledi. ABD hisse endekslerinde karışık bir görünüm sergilendi. Nasdaq Bileşik Endeksi %0,41 artarken Dow Jones Endeksi %0,26 düştü. S&P 500 Endeksi ise yataya yakın satıcılı bir görünümle günü tamamladı. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi 1,6bp düşerek %2,69 düzeyine indi. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre haziranda dış ticaret açığı 79,6mlr USD’ye gerileyerek bu yılın en düşük seviyesini gördü. Ülkedeki işsizlik haklarından yararlanma başvuruları geçen hafta 6 bin artarak 260 bin oldu. Böylece başvurular son on ayın en yüksek seviyesine yakın seyretti. Petrol piyasasında OPEC+’ın üretimi arttırmasına yönelik gelişmelerin etkisi fiyatlamalar üzerinde hâkim olmaya devam etti. Brent petrol %4’ün üzerinde düşüşle varil başına 93USD’ye geriledi. Yukarı yönlü hareketini koruyan ons altın, %1,46 değerlenerek 1.791USD’ye yükseldi.

Gün boyunca primli seyreden BIST 100 Endeksi %1,46’lık artışla günü 2.723,67 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Ayrıca gösterge endeks gün içinde gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 2.733,50 puana yükseltti. USD/TRY kuru 17,93 seviyesinde stabil kalırken EUR/TRY kuru %0,7 artarak 18,37’ye yükseldi. Gram altın ise 14 TL değerlenerek 1.031 TL’ye ulaştı. TCMB, temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunda enflasyona en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiğini ifade etti. TCMB’nin temmuz ayına ilişkin açıkladığı verilere göre TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru 0,93 puan artarak 54,01 puana yükseldi. Merkez Bankası’nın brüt rezervleri geçen hafta 3mlr USD artışla 101,3mlr USD’ye yükseldi. Aynı haftada net rezervler 6,7mlr USD’den 9,1mlr USD’ye yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin