EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-09-2021 19:21   Güncelleme : 26-09-2021 19:29

Elma Üreticisi  Fiyatlardan Yana Dertli

Mithat Ünal-Mersin’in Gülnar İlçesi’nde elma üreticisi, Tüccarlardan yana dertli.

Elma Üreticisi  Fiyatlardan Yana Dertli

Mithat Ünal-Mersin’in Gülnar İlçesi’nde elma üreticisi, Tüccarlardan yana dertli. Bu yıl üretimin iyi ve kaliteli olmasına rağmen elma fiyatlarının geçtiğimiz yıl ile aynı olduğunu ifade eden elma üreticisi, Aydıncık Eski Belediye Başkanı Emekli Öğretmen Ahmet Bahar;”Gerçekten elmanın verimi çok güzel. Kalitede güzel. Geçen yılki fiyatı şu andaki gelen elma tüccarları vermiyor. Neden vermiyorlar, onlarda pazarlarda doğru dürüst satamıyoruz. Diyerek mazeret üretiyorlar.” Dedi. Geçen yıl elmanın 1.80-90 TL  olduğunu bu yıl 1.40-ile 1.60 kuruş arasında değiştiğini kaydetti.

Elma bahçelerini  tüfek sesi sistemi ile yabani hayvanlardan koruyorlar. Emekli maaşını da bahçeye dökmek zorunda kaldığını kaydeden Bahar; “ Vatandaş ne yapacak? Mazot geçen sene düşüktü. Bu sene daha yükseldi. Bunun dibine atılan gübreler, hayvan gübresi ve tarım gübreleri, iki katına çıktı. Gerçekten üretici olarak zor durumdayız.” Dedi.
Üretimde bir sıkıntılarının olmadığını ancak fiyatta ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen 45 yaşındaki Mehmet Ali Çelik’te, girdi fiyatlarının ikiye üçe katladığını ancak elma fiyatlarının bahçede yerinde saydığını söyledi.  Tüccarların  bahçeden  bir lira 60 kuruşa aldığı elmaları pazarda 8 TL’ye kadar sattığını kaydeden Çelik; “Üretimde bir sıkıntımız yok ama maliyetlerde büyük sıkıntı var. Biz bu elmayı 12 ay bekliyoruz. Bir şey olacak diye, Şu anda ben bu elmayı 1,5 TL’ye verdiğim halde pazarlarda 7-8 TL’ye satılıyor. En azından üreticiden 3-4 TL’ye alsalarda bizde bahçelerimize bakabilsek saha iyi olmaz mı? “ diye dert yandı.