GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2022 19:16

″El Salvador tarihin doğru tarafında yer almayı seçti″

Çin Dışişleri Bakanlığı, El Salvador’un Taiwan’la serbest ticaret anlaşmasını iptal etmesinin Çin tarafından olumlu karşılandığını açıkladı.

″El Salvador tarihin doğru tarafında yer almayı seçti″

Çin Dışişleri Bakanlığı, El Salvador’un Taiwan’la serbest ticaret anlaşmasını iptal etmesinin Çin tarafından olumlu karşılandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında El Salvador’un Taiwan’la serbset ticaret anlaşmasını iptal etmesini değerlendirdi.

Zhao, “Çin, El Salvador’un tarihin doğu tarafında yer alma kararını takdirle karşılıyor. Bu bir kez daha ‘Tek Çin’ ilkesine bağlı kalmanın çağın eğilimi olarak hiçbir güç tarafından engellenemeyeceğini gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Zhao konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Bugün Çin ve El Salvador, tarafların bir an önce ikili serbest ticaret anlaşmasına ilişkin müzakerelerle ilgili süreci başlatmaya hazır olduğunu ve söz konusu sürecin bir an önce tamamlanması için ortak çaba harcayacağını ilan etti. Bu, iki ülkenin ikili ilişkileri derinleştirme, ekonomik ve ticari işbirliği seviyesini yükseltme konusundaki ortak iradeyi yansıtıyor. Son yıllarda iki ülke liderleri arasında varılan önemli mutabakatın yerine getirilmesi için çaba harcandı ve ikili pragmatik işbirliğinde yeni sonuçlar alındı. Çin, El Salvador’la birlikte işbirliği potansiyelini geliştirmek, ikili ilişkilerde daha güzel yarınları yaratmak için çaba harcamaya hazır.”

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi