TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 15-08-2019 11:50   Güncelleme : 19-08-2019 16:35

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer

EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun yanıtı bazı etkenlere göre değişiklik göstermektedir.

 EFT Ne Zaman Hesaba Geçer

sorusunun yanıtı bazı etkenlere göre değişiklik göstermektedir. EFT’nin tatil gününde yapılmak istenmesi halinde hesaba geçme süresi ile gün içinde yapıldığında hesaba geçme süresi farklılık göstermektedir. Aslen EFT gönderim saatleri sabah 08.30 ile akşam 17.30 arasıdır. Hesaba yapılan aktarımlarda herhangi bir sorun olmaması durumunda gün içinde yapılan işlemler 5- 10 dakika içerisinde sisteme düşer.

EFT Gönderiminde Zamanlama

EFT gönderim zamanı, hesaba geçme süresini etkilemektedir. Bu zamanlamanın, aralarında EFT yapılan her iki bankanın da EFT zamanlarına denk gelmesi gerekmektedir. Bankalar arasında 15 dakikaya kadar değişen havale saati farkları görülebilmektedir. Bir banka ile diğer banka arasında 15 dakikalık EFT saati farkı olması durumunda, yapılan EFT bu 15 dakikaya denk gelirse, işlem yapılmayacaktır. Bu durumlarda havuza düşme olayı sıklıkla görülür. Banka çalışma saatlerini inceleyebilirsiniz. Gönderilen para miktarının fazlalığı ve gönderilen bankaların özellikleri EFT süresini etkilememektedir. Bankaların resmi olarak açık oldukları saatler içerisinde yapılan EFT’lerin miktarı ve hangi iki banka arasında yapıldığının önemi yoktur.

Hafta Sonu Yapılan EFT’lerin Hesaba Geçiş Süresi

Hafta sonların EFT yapmak istiyorsanız, bana sizi işlem yapamama gerekçesi ile geri göndermez. İşleminiz yapılmış görülür ancak para karşı hesaba ulaşmaz. Bunun için hafta sonundan veya resmi tatilden sonraki ilk iş gününü beklemeniz gerekmektedir. EFT işlemi sırasında yatırdığınız para banka hesaplarında kalmaya devam eder. Pazartesi günü EFT başlangıç saatinde karşı hesaba gönderim gerçekleşir. EFT işleminin takibinin kolay olması açısından hafta içi, mesai saatleri içerisinde yapılacak EFT'ler, kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır.

Gün İçinde Yapılan EFT’nin Hesaba Geçme Süresi

EFT’nin hesaba geçişi, gün içinde mesai saatlerinde yapılması halinde, aynı gün karşı hesaba iletilmektedir. Gün sonuna en geç 15 dakika kaldığında EFT işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir. EFT işleminin son 15 dakikaya kalması halinde, havuza düşme veya iletilememe durumu gerçekleşebilir. Bu durumda yapılması gereken, havuza düşme gibi bir durum söz konusu ise, banka şubeleri ile görüşmektir. Ancak yapılan EFT işlemleri, son 15 dakikaya kaldığında genellikle ertesi iş gününün ilk saatlerinde karşı hesaba iletilmektedir.

Havale ve EFT’lerde Ücretlendirme

EFT ve havale ücretleri gönderilen miktarın içinden tahsil edilebilir. Göndermek istediğiniz tutara göre değişiklik gösteren ücretler, genellikle gönderilen miktarın %0,5’i civarında olmaktadır. Bunun yanında kendi EFT ve havale ücretlerini belirleyen ya da EFT ve havalelerde ücret talep etmeyen bankalar da mevcuttur. Banka şubelerinden havale işlemi yaptırmak için daha fazla komisyon ücreti ödemeniz gerekirken, ATM'leri kullanarak yapacağınız havale ve EFT'lerde komisyon ücretleri oldukça düşük tutulmuştur. Odeabank, Alternatifbank ve Garanti Bankası, mobil bankacılık ve ATM’leri kullanarak yapılan havale ve EFT’lerde komisyon ücreti almamaktadır. Bankaların komisyon ücretleri ve havale, EFT işlemleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için sayfasını ziyaret edebilirsiniz.