GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2022 09:51

Düşük risk iştahı Asya piyasalarına yansıdı

Fed’in para politikası toplantısının ardından düşük risk iştahının Asya piyasalarına da yansıdığını görmekteyiz.

Düşük risk iştahı Asya piyasalarına yansıdı

Bugün Ne Bekliyoruz? Fed’in para politikası toplantısının ardından düşük risk iştahının Asya piyasalarına da yansıdığını görmekteyiz. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %0,39, Hong Kong Hang Seng Endeksi %1,94 düştü. Güney Kore Kospi Endeksi %0,90 ekside seyretmekte. MSCI Japonya dışı Asya Pasifik Endeksi %1,39 düştü. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,51, Topix Endeksi %0,23 geriledi; Japonya Merkez Bankası (BoJ) bu sabah para politikası toplantısının ardından (piyasa beklentisi doğrultusunda) faizlerde değişikliğe gitmediğini açıkladı. Küresel merkez bankalarının aksine faizleri aşırı düşük seviyelerde tutmaya devam eden banka, ekonomik büyümeyi desteklemek için faizlerin düşük kalacağını taahhüt etti. Sözlü yönlendirmesinde de güvercin duruştan dönüş sinyali vermedi. Kararın ardından 145 seviyesinin üzerini görerek 24 yılın zirvesini yukarı taşıyan USDJPY paritesi 144,90 civarında seyrediyor. Paritedeki sert hareketin ardından üst düzey bir yetkiliden ihtiyaç halinde döviz kurlarına müdahale edilebileceği yönünde bir uyarı geldi. Ayrıca, BoJ pandemi destek kredisi imkanını kademeli olarak devreden çıkarmaya ve onun yerine şirketlerin finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik daha geniş bir likidite operasyonunu genişletmeye karar verdiğini açıkladı. Politika yapıcılar daha öncesinde daha genişlemeci adımlar atılabileceğinin sinyalini vermişlerdi. Bugün sabah saatlerinde Başkan Haruhiko Kuroda’nın yendeki hızlı değer kaybı ve faizlere ilişkin değerlendirmeleri takip edilecek. Ayrıca, gün boyunca yoğun veri akışı devam edecek; İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararı öne çıkıyor. Gelişmiş ülkeler arasındaki en yüksek enflasyonla mücadele eden bankanın faiz artırımlarına devam etmesi beklenmekte. Faiz artırımlarına erken başlayan BoE, Ağustos’ta 50bp ile 27 yılın en sert artırımına giderek politika faizini %1,75 seviyesine yükseltmişti. Eylül toplantısına ilişkin ilk beklentiler 75bp olsa da mevcut durumda 50bp bekleniyor. Yurt içinde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eylül toplantısının ardından bugün TSİ 14.00’te para politikası kararını açıklayacak. TCMB geçen ay 100bp indirime giderek haftalık repo faizini %13 seviyesine çekmişti. Borsa İstanbul tarafında “şahin Fed” algısından kaynaklı sınırlı bir satış baskısı görülebilir.

 

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa hisse endeksleri hafta ortasında %0,01-1,24 aralığında artarak pozitif bir görünüm ortaya koydu. CAC 40 Endeksi %0,87, DAX Endeksi %0,76 ve FTSE 100 Endeksi %0,63 arttı. ABD hisse endeksleri ise %1,75 civarında paralel bir düşüşle negatif kapanış yaptı. EUR/USD paritesi %1,25’lik düşüşle 0,985 düzeyine gerilerken Dolar Endeksi (DXY) 111,4 puana ulaştı. Fed, bu ayın Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak 75bp arttırdı. Böylece federal fonlama faizi için hedef aralık %3,00-3,25 ile 2008 başından beri en yüksek düzeye yükseldi. Karar metninde faiz artışlarının gelecek toplantılarda devam edebileceği ibaresi tekrarlandı. Noktasal grafiğe göre Fed yetkililerinin yıl sonuna dair faiz beklentilerinin medyanı %4,4 olurken gelecek yıl sonu için %4,6 olarak gerçekleşti. Yıl sonuna kadar iki toplantı kaldığı için kasımda 75bp artırıma gidilmesine dair piyasa beklentisi güçlendi. Fed, enflasyon tahminleri tarafında, tercih ettiği PCE Fiyat Endeksi’nde bu yıl sonu tahminini %5,2’den %5,4’e yükseltti. Haziran ayında %3,7 olarak ölçülen yıl sonu işsizlik beklentisini de %3,8’e çıkardı. Fed, %1,7 büyüme beklentisini sert bir düzeltme ile %0,2 seviyesine çekti. Toplantının ardından konuşan Başkan Jerome Powell, tüketici harcamalarındaki büyüme hızının biraz yavaşladığını buna karşın istihdam piyasasının sıkı kalmaya devam ettiğini dile getirdi. Açıklanan verilerin ardından ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi %3,50’ye kadar gerilerken 2 yıllık Hazine tahvilinin faizi %4,1’in üzerine çıktı. Ülkedeki ikinci el konut satışları ağustosta 4,8mn olarak gerçekleşti. Geçen ayın satışları piyasa beklentisine göre daha az düşse de yaklaşık son iki yılın en düşüğünde yer aldı. Brent petrol dün %1’e yakın düşüşle 89USD’ye gerilerken ons altın %0,55 değerlenerek 1.674USD’ye yükseldi.

BIST 100 Endeksi dün %0,97 düşerek günü 3.245,76 puandan tamamladı. Gösterge endeks gün içinde 3.225-3.295 puan bandında dalgalı hareket etse de kapanışı teknik açıdan takip ettiğimiz 5 günlük ağırlıklı ortalamanın (3.270) altında yaptı. Aşağı yönlü hareketin öncüsü olan Likit Banka Endeksi (XLBNK) ve Banka Endeksi’nde (XBANK) %4’e yakın düşüş gerçekleşti. USD/TRY kuru yatay alıcılı seyrini korurken EUR/TRY kuru pariteye bağlı olarak %1’den fazla düştü. Gram altın ise 6 TL değerlenerek 986 TL’ye yükseldi. Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) temmuzda aylık %1,31 ve yıllık %133,41 yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi