EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-06-2022 09:31

Durgunluk kesinlikle bir olasılık

Emtia fiyatları Perşembe günü FED’in agresif faiz artırımları sırasında küresel resesyon risklerine ilişkin artan endişelerle kırılganlığın devamını sağlayıp düşürken, dün Powell’ın konuşması sırasında toparlanan endeksler konuşma sonrasından yine zayıf görünüm sergiledi.

Durgunluk kesinlikle bir olasılık

Emtia fiyatları Perşembe günü FED’in agresif faiz artırımları sırasında küresel resesyon risklerine ilişkin artan endişelerle kırılganlığın devamını sağlayıp düşürken, dün Powell’ın konuşması sırasında toparlanan endeksler konuşma sonrasından yine zayıf görünüm sergiledi. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi ve Japon Nikkei genel olarak değişmedi. Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'ndeki sunumda , resesyonun "kesinlikle bir olasılık" olduğunu kabul etmesi, ancak Fed'in bir resesyon yaratmaya çalışmadığını açıklamasının ardından dolar, ABD Hazine getirileri ile birlikte göreceli geriledi. Açık olan şey, piyasanın durgunluğu giderek artan bir olasılık olarak gördüğüdür, Powell'dan duyulan bu görüş, bir durgunluğun bir olasılık olduğunu ancak niyetleri olmadığını detaylandırdı ABD Başkanı Biden’ın , petrol fiyatlarının Ukrayna’daki savaştan sonra arttığını söyleyerek, benzinin galonundan alınan 18 centlik federal verginin 3 ay boyunca askıya alınması için Kongre’ye çağrıda bulunması, Talep görünümüne ilişkin endişeler, petrolün bir aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesine düşmesiyle birlikte emtia fiyatlarını düşürdü. Brent ham petrolü %2 düşüşle varil başına 109.49$'a ve ABD ham petrolü %2.3 düşüşle varil başına 103.75$'a geriledi. Gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi, önceki gün ABD'de %3,156'lık kapanışına kıyasla, erken ticarette hafifçe düşüşle %3,1430 ile neredeyse iki haftanın en düşük seviyesi oldu. Daha yüksek Fed fon oranları beklentileriyle yükselen iki yıllık getiri, ABD'nin %3.056'lık kapanışına kıyasla %3.0391'e ulaştı. Yurt içinde haftanın en önemli gündem maddesi olan TCMB faiz kararı açıklanacak. TCMB, son 5 toplantısında faizi yüzde 14,00 seviyesinde tutmuştu ve bu toplantıda da değişiklik yapması beklenmiyor. Yurt dışında ise Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere için öncü PMI verilerini takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

ABD Başkanı Joe Biden, petrol fiyatlarının Ukrayna’daki savaştan sonra arttığını söyleyerek, benzinin galonundan alınan 18 centlik federal verginin 3 ay boyunca askıya alınması için Kongre’ye çağrıda bulundu.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyon verisinde bir iyileşme görülmediği takdirde Temmuz toplantısında da Fed'in faizi 75 baz puan artırmasına destek vereceğini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu durdurmak için bir resesyonu tetiklemeye çalışmadıklarını, ancak bir ekonomik daralma riski ortaya çıksa da fiyatları kontrol altına almaya tamamen bağlı olduklarını söyledi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed'in öncelikle faizi yüzde 3'e çıkarması ve enflasyonu düşürmek için daha ne yapılması gerektiğini ondan sonra tartışmaları gerektiğini söyledi.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonu kontrol altına almak için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Reuters'in 55 ekonomistin katılımı ile 15-22 Haziran tarihleri arasında yaptığı ankete göre, 53 ekonomist ECB'nin 21 Temmuz toplantısında faizi 25 baz puan artırmasını bekliyor.

TÜİK "Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) madde sepetinde madde bazında fiyat yayımı yerine daha detaylı endeks yayımına (COICOP 5) geçiş hakkında" kamuoyu duyurusu yayımladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kredi garanti kurumlarına aktarılabilecek kaynak sınırı 60 milyar liradan 100 milyar liraya çıkarılıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye terörle mücadelede kilit rol oynadı ve oynamaya devam ediyor” dedi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin