GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-03-2020 15:30

Dünyamıza 50 bin Kilometre Daha Yaklaşan Ay Anamurda Böyle Görüldü

Haber Merkezi-Dünya’nın günlerdir beklediği  Süper Ay Anamurdan böyle görüntülendi. Gazetemizin İmtiyaz sahibi Mithat Ünal tarafından fotoğraflanan  ay, Süper Ay konumundayken  diğer zamanlardan yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak bir şekilde  Anamurda böyle görüntülendi.

 Dünyamıza 50 bin Kilometre Daha Yaklaşan Ay Anamurda Böyle Görüldü

Haber Merkezi-Dünya’nın günlerdir beklediği  Süper Ay Anamurdan böyle görüntülendi. Gazetemizin İmtiyaz sahibi Mithat Ünal tarafından fotoğraflanan  ay, Süper Ay konumundayken  diğer zamanlardan yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak bir şekilde  Anamurda böyle görüntülendi. Dünya’ya en yakın konumda olan ay’ın dünyaya yaklaşık yaklaşık 50 bin kilometre daha  yakın olduğu göz önüne alınırsa konunun önemi kendisini daha net ortaya koyuyor.
 “Süper Ay” için çıplak gözle gökyüzüne bakanlar Ay’ın Dünya’ya her zamankinden daha yakın ve daha büyük olduğunu gözlemleme imkanı buldu.  Ay, Dünya’ya en yakın noktaya ulaştığında yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözüküyor. Süper Ay tutulması da bu iki olayın aynı anda meydana gelmesiyle yaşanıyor. Süper Ay tutulması sırasında, Dünya’nın arkasından gelen Güneş ışınlarının Ay’ı kızıla boyaması nedeniyle bu olaya ‘Kızıl Ay tutulması’ ya da ‘Kanlı Ay tutulması’ da deniyor.