SPOR
Giriş Tarihi : 08-05-2021 18:34   Güncelleme : 08-05-2021 19:15

DÜNYA ŞAMPİYONU JİMNASTİKÇİ CANBAŞ ÖLÜMÜNÜN 27. YILINDA UNUTULMADI

Genç yaşta hayata veda eden dünya şampiyonu milli jimnastikçi Murat Canbaş, ölümünün 27. yılında da unutulmadı..

DÜNYA ŞAMPİYONU JİMNASTİKÇİ CANBAŞ ÖLÜMÜNÜN 27. YILINDA UNUTULMADI

MERT MİNİSKER - ZEKERİYA ERCİVAN

Genç yaşta hayata veda eden dünya şampiyonu milli jimnastikçi Murat Canbaş, ölümünün 27. yılında da unutulmadı.

Yirmi yıllık kısa kısa ömrüne 1 Dünya, 1 Avrupa, 5 Balkan, 11 Türkiye şampiyonluğu, 70’ten fazla madalya ve sayısız başarı sığdıran Bolulu jimnastikçi Murat Canbaş ölüm yıldönümünde unutulmadı. Bu yıl pandemi tedbirleri kapsamında resmî tören yapılmazken, şampiyon jimnastikçiyi unutmayan Bolu halkı, hem sosyal medya paylaşımları ile hem de telefonla Canbaş ailesinin yanlarında olduklarını bir kere daha gösterdi.

Milli sporcunun ölüm yıl dönümünde Canbaş ailesi, şampiyon sporcunun ablası Emine Canbaş Ayvaz’ın evinde bir araya geldi. Murat Canbaş’ı dualarla yad eden anne Hatice, baba Turgut, ablaları Mürvet Canbaş Sütçü ve Emine Canbaş Ayvaz; anılarını paylaşırken, duygu dolu anlar yaşadılar.

Baba Turgut Canbaş, oğlunun milli duygularının çok yüksek olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Murat, Türk bayrağını en üstte dalgalandırmak için adeta kendini parçalardı. Müsabakalarda Yunanlı rakibi Ionnis Melissanidis’le olan rekabeti, belli bir süre sonra dostluğa dönüştü. Melissanidis, Murat’ı hiç geçemedi. Murat’ın vefatından sonra düzenlenen müsabakalarda 1. olan Melissanidis, Murat’ı göremeyince nerede olduğunu sormuş. Vefat ettiği söylenince de ‘Murat hem teknik açısından hem de insanlık açısından benden üstündü. Bu şampiyonluk onun hakkıdır’ diyerek dostluğunu göstermişti.”

“YUNAN TRİBÜNLERİNİ SUSTURMUŞTU”

Murat Canbaş’ın Yunanistan’da düzenlenen müsabakada Türkiye aleyhinde tezahürat yapan Yunan taraftarlarını nasıl susturduğunu anlatan abla Mürvet Canbaş Sütçü de şunları anlattı:

“Murat, Yunanistan’daki müsabakada, Yunanlı taraftarların ülkemiz aleyhine tezahürat yaptığını duymuş. Yarışmada 1. olarak bayrağımızı en üstte dalgalandırdıktan sonra, 3. olan Yunanlı rakibini kendi kürsüsüne çıkartıp madalyayı boynuna takmış. O anda, Türkiye aleyhinde tezahürat yapan Yunan taraftarları bir anda susmuş ve Murat’ı alkışlamaya başlamış. Murat, Bolu’ya döndüğünde o sırada bunu nasıl düşünebildiğini sordum, o da ‘Abla spor dostluk ve barış demektir. Siyasetin kışkırttığı düşmanlıklar sporda yerini dostluğa bırakmalıdır’ demişti. Sonrasında Yunanlı jimnastikçi Ionnis Melissanidis’le çok iyi dost oldular. Hatta Murat’ın ölümünden sonra Melissanidis, Bolu’ya gelerek anne ve babamı ziyaret etti. Yunan televizyonu da Murat ve Melissanidis’in dostluğunu anlatan bir belgesel hazırladı.”

“JİMNASTİK SPORUNDA LİTERATÜRE GEÇTİ”

Murat Canbaş’ın küçük ablası Emine Canbaş Ayvaz, kardeşinin jimnastik literatürüne kendi ismiyle bir hareket kazandırmak istediğini ve bu isteğinin vefatından sonra gerçekleştiğini söyledi. Canbaş Ayvaz, Murat Canbaş’ın bu isteğinin Avustralya’da düzenlenen müsabakalar sonucunda gerçekleştiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

 “Avusturalya’da düzenlenecek müsabakalar öncesinde, duygularını ifade eden bir şiir yazdığını söylemişti. Ben o şiiri çok beğendim. Hemen kayıt altına aldım. Avusturalya müsabakalarında çok zor bir hareketi gerçekleştirdi. Vefatının ardından Türkiye Jimnastik Federasyonu, Murat’ın yapmış olduğu bu zor hareketi jimnastik literatürüne ‘Canbaş Hareketi’ olarak geçirdi. Yani hareket Murat’ın adına tescillenmiş oldu. Murat bu isteğinin gerçekleştiğini hayattayken göremedi ama ruhu bunu hissetmiştir ve görmüştür.”

Bolu’da 1974 yılında dünyaya gelen Murat Canbaş, 7 yaşında başladığı jimnastik sporunda ilk madalyasını 1986 yılında Macaristan’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda aldı. 20 yıllık ömrüne Dünya, Avrupa, Balkan, Türkiye şampiyonlukları ve sayısız başarı sığdıran şampiyon jimnastikçi, 1994 yılında trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
* Murat Canbaş’ın madalyaları detay
* Babası Turgut Canbaş Röportaj
* Ablası Mürvet Canbaş Sütçü Röportaj
* Ablası Emine Canbaş Ayvaz Röportaj
* Canbaş ailesi genel görüntü