TANITIM
Giriş Tarihi : 29-09-2021 08:08   Güncelleme : 29-09-2021 08:08

Dondurma Mevsimsiz Lezzetlerin Başında Geliyor

Dondurma yıllardır aynı keyifle tüketilen, ferahlatan lezzeti ile ön plana çıkan çok özel bir tatlıdır.

Dondurma Mevsimsiz Lezzetlerin Başında Geliyor

Dondurma yıllardır aynı keyifle tüketilen, ferahlatan lezzeti ile ön plana çıkan çok özel bir tatlıdır. Eski zamanlardaki sınırlı sayıdaki çeşitlerinin aksine günümüzde dondurmanın çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Gelato ve sorbe dondurma bunların başında gelmektedir. Hazz dondurmanın her halini damak tadının ayrılmaz bir parçası yapan müşterileri için en özel lezzetleri hazz.com.tr adresinde bir araya getirmektedir. Gelato ve Sorbe Dondurma kategorilerinde yer alan birbirinden özel ürünleriyle kalitenin, tazeliğin ve lezzetin en güzel birleşimini gözler önüne sermektedir.

 

Dondurmaların farklı çeşitleri arasında kullanılan malzeme ve üretim şekli açısından bazı farklılıklar bulunabilmektedir. Özellikle dondurma, gelato ve sorbe dondurma söz konusu olduğunda kafalar biraz karışabilmektedir. İtalyanca bir kelime olan gelatonun kelime anlamı dondurma olsa da aslında dondurma ile gelato birbirinden farklı özelliklere sahiptirler.

 

Gelato standart dondurmalara göre daha yumuşak ve daha yoğun bir yapıdadır. Dondurmada yağ oranı en az %10 civarındayken bu oranın gelatoda daha düşük olmasına bağlı olarak gelato daha az yağlıdır. Bunun nedeni gelato üretilirken kremaya göre daha fazla miktarda süt kullanılmasıdır. Ayrıca gelatonun ve dondurmanın üretimi aşamasında kullanılan ekipmanlar da birbirinden farklılık göstermektedir.

 

Artizan dondurma olarak da bilinen gelato dondurma, diğer dondurma çeşitlerine göre çok daha az hava içerir. Aynı zamanda daha az şekerli ve yağlıdır. Gelato mutlaka taze yapılıp tüketilmesi gereken bir besin olduğundan raf ömrü 2-3 gün kadardır. Yumuşaklığını koruması için gelatonun -12 ile -15 derece arasında muhafaza edilmesi gerekir.

 

Gelato tamamen doğal ürünlerden el işçiliğiyle yapıldığı ve herhangi bir şekilde hava basılmadığı için gelato maliyeti dondurmaya oranla bir miktar daha fazla olabilmektedir. Gelato dondurma bazı dondurmanın ana miksinin oluşturulmasını sağlayan toz karışımlardır ve bu baza istenilen çeşnilerin eklenmesiyle istenilen çeşit gelato ürünleri elde edilebilir.

 

Gelato dondurma çeşitleri geleneksel olarak günlük sü, krema ve taze meyvelerin kullanılmasıyla üretilir. Endüstriyel dondurmalarda maliyetin daha düşük olması için bol miktarda hava kullanılarak köpürtme yapılır. Gelatoda ise böyle bir işlem yapılmadığından içerisinde çok az miktarda hava bulunur.

Meyvenin En Güze Hali: Sorbe

 

Hem meyvenin hem dondurmanın en güzel halinden biri olan sorbe meyve suyuyla ve meyve püresiyle yapılır. Sorbenin yağ oranının sıfır olma nedeni içerisinde süt bulunmamasıdır. Bu özelliği dolayısıyla sorbe dondurma özellikle diyet yapan ve bu dönemde tatlı ihtiyacı duyan kişiler için çok cazip ve sağlıklı bir alternatiftir.

 

Sorbe üretiminde süt kullanılmaması laktoz alerjisi olanların, gluten içermemesi ise gluten alerjisi olanların ve çölyak hastalarının bu ürünü rahatlıkla tüketebilmelerini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sorbe dondurma veganlar ve vejetaryenler tarafından da tüketilebilecek ürünlerden biridir.

 

Bir ürünün %100 sorbe dondurma olarak kabul edilebilmesi için içerisinde kesinlikle süt ve süt ürünü bulunmaması gerekir. Sorbe yapımı her ne kadar kolay görülse de istenilen dokunun elde edilmesi ve lezzetli bir ürün elde edilmesi için uzmanlık ve zorlu bir süreç gerekir. Limonlu sorbe, tüm sorbe dondurma türleri arasında en özel çeşit olarak kabul edilir. Aynı zamanda limonlu sorbe yemek geçişlerinde damağın temizlenmesi amacına yönelik olarak sunulan bir ürün olduğundan gastronomi açısında özel bir işleve sahip olduğu kabul edilmektedir.

 

Temelde dondurulmuş meyve suyu ve püresi olan sorbe yapılırken şeker, su ve mevsim meyveleri belirli oranda karıştırılır. Meyvenin tadının ön plana çıkarılması için limon suyu kullanılır. Son yıllarda ülkemizde giderek daha sık tüketilen ürünlerden biri olan sorbe, içerisinde süt bulunmadığı için teknik olarak dondurma kategorisinde kabul edilmemektedir.

Hazz Lezzeti ve Tazeliği En Uygun Fiyatlarla Sunuyor

 

Dondurma yaz kış demeden aynı keyifle tüketilen lezzetlerin başında gelmektedir. Dondurmanın temel hammaddesi olan sütün tazeliği ve kalitesi dondurmanın lezzeti ve kalitesi açısından çok önemlidir. Sütün kalitesi birçok farklı faktörden etkilendiği için dondurma üretiminde kullanılacak olan süt mutlaka güvenilir tek bir kaynaktan sağlanmalıdır. Dondurmada genellikle inek sütü kullanılmakla birlikte keçi, koyun ve manda sütünün kullanılması da mümkün olmaktadır. Bu sütler arasında içerdikleri yağ oranı, kuru madde oranı, protein ve laktoz gibi bileşenler noktasında farklılıklar bulunmaktadır. Tercih edilen süt her ne olursa olsun dondurma üretiminde kullanılan sütün antibiyotik içermemesi, içerisinde su eklenmemiş olması ve yağ oranının % 3.5-4.1 aralığında olması son derece önemli noktalardır. Dondurma üretiminde kaliteli şeker kullanılmalı ve şeker miktarının aşırı olmasının ucuz ve sağlıksız bir dondurma elde edilmesine neden olabileceği unutulmamalıdır.

 

Siz de gelato ve sorbe dondurma lezzetlerine hayır diyemeyenlerdenseniz ya da bu lezzetleri keşfetmeye hazırsanız https://www.hazz.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Hazz’ın birbirinden lezzetli ürünleri arasında hem sizin hem sevdiklerinizin damak zevkine hitap edecek dondurma çeşitlerine erişebilirsiniz. Gelato ve sorbe dondurma kategorisindeki ürünleri inceledikten sonra dilediğiniz ürünü ya da ürünleri sepetinize ekleyebilir, ürünlerinizi Hazz’ın anlaşmalı olduğu kargo şirketleri aracılığıyla en kısa sürede teslim alabilir, 250 TL ve üzeri siparişlerinizde ücretsiz kargo imkanından faydalanabilirsiniz.