GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2022 16:19

Dolar endeksi bu hafta son 20 yılın en yüksek seviyesini gördü

ABD enflasyon verisinin beklentilerin üstünde gelmesinin ardından Fed, agresif faiz artırımlarına devam etti.

Dolar endeksi bu hafta son 20 yılın en yüksek seviyesini gördü

ABD enflasyon verisinin beklentilerin üstünde gelmesinin ardından Fed, agresif faiz artırımlarına devam etti. Faiz artırımlarından ziyade Fed'in daha da şahinleşmesi riskli piyasalarda şok etkisi yarattı. Dolar endeksi Fed'in yıl sonuna kadar sıkı para politikasına devam edeceğinin algısı ile fiyatlanmaya devam ederken, ABD tahvil faizleri fiyatlamalarına baktığımızda getiri eğrisinin ters çalıştığını gözlemliyoruz.

ABD'de dün açıklanan büyüme verisi ile ABD tarafında resesyon devam ediyor. Ancak politikacılar tarafından bu durumun kabullenilmemesinin ana nedeni olan istihdamdaki güçlü seyir de sürüyor. Son olarak açıklanan ABD Haftalık İşsizlik Başvurularında son aylardaki geri çekilme dikkat çekerken, resesyonda olmadıklarını savunanlar açısından istihdamdaki seyrin yukarı yönlü mü aşağı yönlü mü olduğunun cevabı haftaya açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verileri ve İşsizlik Oranı ile belli olacak.

Dolar / TL'deki yükseliş de ağırlıklı olarak dolar endeksinin etkisi ile devam ediyor. TCMB'nin faiz indirimleri, dolar endeksinin yukarı yönlü seyri ve Türkiye 5 yıllık CDS'in 800'ün üstüne çıkması ile TL'deki değer kaybı sürüyor. 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi