GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2021 07:28   Güncelleme : 25-04-2021 08:05

DEVA PARTİSİ: “BIDEN’IN İÇ POLİTİKA KAYGILARIYLA TEK YANLI BİR TARİH OKUMASINA DAYANAN ‘SOYKIRIM’ İFADESİNİ KULLANMASINI KINIYORUZ”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmesi karşısında, “Güçlü bir biçimde kınıyoruz. Bu tanımanın zaten sağlıklı olmayan ikili ilişkilerimiz üzerindeki ilave tahrip edici etkisi izahtan varestedir” açıklamasını yaptı. .

DEVA PARTİSİ: “BIDEN’IN İÇ POLİTİKA KAYGILARIYLA TEK YANLI BİR TARİH OKUMASINA DAYANAN ‘SOYKIRIM’ İFADESİNİ KULLANMASINI KINIYORUZ”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmesi karşısında, “Güçlü bir biçimde kınıyoruz. Bu tanımanın zaten sağlıklı olmayan ikili ilişkilerimiz üzerindeki ilave tahrip edici etkisi izahtan varestedir” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün yaptığı yazılı açıklamada, 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanmasına DEVA Partisi’nden kınama geldi.

DEVA Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “ABD Başkanı Joe Biden’ın, iç politika kaygılarıyla tek yanlı bir tarih okumasına dayanan ‘soykırım’ ifadesini kullanmasını güçlü bir biçimde kınıyoruz. Bu tanımanın zaten sağlıklı olmayan ikili ilişkilerimiz üzerindeki ilave tahrip edici etkisi izahtan varestedir” denildi.

Türkiye’nin her gün uluslararası alanda “küçük düşürüldüğü” olaylarla karşıladığı vurgulanan açıklamada, “Bunun nedeni iç ve dış politikada kötü yönetim, zayıflayan ekonomimiz ve gücümüzdür” ifadesi kullanıldı.

"TÜRKİYE'NİN HER GEÇEN GÜN ULUSLARARASI ALANDA MAALESEF KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜĞÜ YENİ BİR OLAYLA KARŞILAŞIYORUZ"

DEVA Partisi’nden Biden’ın “soykırım” ifadesine yönelik yapılan açıklama şöyle:

“ABD Başkanı Joe Biden’ın, iç politika kaygılarıyla tek yanlı bir tarih okumasına dayanan ‘soykırım’ ifadesini kullanmasını güçlü bir biçimde kınıyoruz. Bu tanımanın zaten sağlıklı olmayan ikili ilişkilerimiz üzerindeki ilave tahrip edici etkisi izahtan varestedir.

Türkiye’nin her geçen gün uluslararası alanda maalesef küçük düşürüldüğü yeni bir olayla karşılaşıyoruz. Bunun nedeni iç ve dış politikada kötü yönetim, zayıflayan ekonomimiz ve gücümüzdür.

Türkiye’de kurumların zayıflatılmasının ve ilişkilerin bir kişinin iradesine indirgenerek yürütülmesinin bizi getirdiği yer burasıdır. ABD Kongresi’nde dostumuz kalmamıştır. Kurumlararası ilişkiler ihmale uğramıştır. Topyekûn bir kurumsal onarım sürecine girmediğimiz takdirde ülkemizi daha karanlık günler beklemektedir.

Öte yandan, ortak acılarımızı istismar eden bu tutum dolayısıyla Ermeni vatandaşlarımızın rencide edilmemelerine özen gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz.

Bizim idealimiz ülke içinde ve dışında barış, istikrar, iş birliği ve refahtır. Geçmişe saplanıp kalmak değil, geçmişten ders çıkararak güzel yarınları inşa etmektir.”