GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2022 16:28

DEVA Partili Karlıtekin: ″Beştepe’dekiler; açın kulağınızı, süt üreticisi batıyor!″

DEVA Partisi Tarım, Enerji, Ulaştırma Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, çiğ sütün litre fiyatının en az 9 lira olması gerektiğini söyledi.

DEVA Partili Karlıtekin: ″Beştepe’dekiler; açın kulağınızı, süt üreticisi batıyor!″

DEVA Partisi Tarım, Enerji, Ulaştırma Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, çiğ sütün litre fiyatının en az 9 lira olması gerektiğini söyledi. Yayınladığı videoda süt ineği görüntülerini paylaşan Karlıtekin, “Süt üreticisi ayakta kalma mücadelesinde. Beştepe’dekiler; açık kulağınızı, süt üreticisi batıyor” dedi.

DEVA Partili Karlıtekin, şunları söyledi:

“Süt üreticisi ayakta kalma mücadelesinde. Süt hayvancılığında kaliteli kaba yem ve kaliteli kesif yem süt verimini ve kalitesini artırıyor. Peki, fiyatların sürekli arttığı bu kriz ortamında yem fiyatları yerinde mi duruyor? Hayır. Sütte sürdürülebilir üretim için 1 litre çiğ süt, 1 buçuk kilo yeme denk olmalı. Eğer 1 litre süt, 1,3 kilo yem ise üreticisi ne olur ne ölür. Hele 1 litre süt 1 kilo yem ise üretici zaten sizlere ömür. Beştepe ne yapıyor? Tarım Bakanlığı’nın uygun görüşüne rağmen çiğ süt fiyatının bu denkliğe uygun oluşmasına katiyen izin vermiyor. Niye? Güya bu şekilde enflasyonu düşürecekler.”

Ulusal Süt Konseyi’ne seslenen Karlıtekin, “Bir ton yemin 7 bin liraya doğru seyrettiği bir ülkede en az 9 lira olması gereken çiğ sütün litre fiyatını 7 buçuk lira olarak neye göre belirliyorsun? Yetmedi; ihracatçılara zorla döviz bozdurtan kafa, süt üreticisini de kıskacına alıyor. Dişi hayvan kesimi yasak… Süttozu ihracatına kısıtlama… Et açığı için ‘Gelsin ithal canlı hayvan’… Yani süt üreticisi her yönden kuşatma altında. Beştepe’dekiler, açın kulağınızı, süt üreticisi batıyor.” ifadelerine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi