GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2022 11:19

Depresyon hakkında bilinmeyenler

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Balıklıgöl Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Berrin Altunova; depresyonun belirtileri ve tedavisi konusunda açıklamalarda bulundu.

Depresyon hakkında bilinmeyenler

ŞANLIURFA - 29.11.2022 - HİBYA - Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Balıklıgöl Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Berrin Altunova; depresyonun belirtileri ve tedavisi konusunda açıklamalarda bulundu.

Altunova depresyon belirtilerini şöyle sıraladı:

Çökkün ve bunaltılı duygu durumun (üzüntü, elem, bunaltı hissetmesi) yanında kişinin genel bir isteksizlik hali ve eskiden yapmaktan keyif aldığınız etkinliklere olan ilgisinin azalması veya kaybolması durumu vardır. Ek olarak; enerji kaybı, iştah değişikliği, daha az ya da çok uyuma, konsantre olamama, dikkati toparlamakta güçlük, kararsızlık, kendine güvende azalma, değersizlik ve suçluluk duyguları, sinirlilik, ölüm ve intihar düşünceleri gibi durumlardan bazıları görülmektedir.  

Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Berrin Altunova depresyon tanısı konulurken belirtilerin sıklığına dikkat çekti. Altunova açıklamasında, "Belirtilerin günün neredeyse tamamında ve en az iki hafta devam etmesi ve kişinin iş, aile veya sosyal ilişkilerinde bozukluğa yol açmış olması gerekir.
Depresyonda olmasına rağmen psikiyatri polikliniğine başvurmakta geciken iki hasta gurubu vardır. 

1. Erkek hastalar bazen depresyon belirtilerini ifade edemeyebilirler ön plandaki belirti öfke ve sinirlilik şeklinde açığa çıkarabilirler. Bu durum ihmal edilmemeli bir psikiyatri uzmanına başvurulmalıdır.

2. Depresyonda sık görülen semptomlardan birisi de unutkanlıktır. Yaşlı hastalar bu durumda bunama endişesi yaşayabiliyorlar. Ancak depresyonda stresli durumlarda odaklanma bozulacağı için unutkanlık beklenen bir durumdur 
Zaman kaybetmeden Psikiyatri Uzmanından destek alınmalıdır.
Tedavi edilmeyen depresyonun yaşlılarda intiharla sonuçlanma riski yüksektir." ifadelerine yer verdi.

Depresyon tedavisinde önemli hususlara değinen Altunova açıklamasında şunları kaydetti:

"Depresyonda beynin bazı bölgelerinde küçülme ve hormonal değişiklikler oluşmaktadır. Tedavi ile bu durum geriye döndürülebilmektedir. Depresyonun şiddeti hekim tarafından belirlenir.
Hafif düzey depresyonda sosyal destek ve bilişsel davranışçı terapiler gibi psikososyal tedavi yöntemleri yeterli olabilmektedir. Orta ve şiddetli depresyonlarda ilk seçenek antidepresan ilaçlardır.  Antidepresan ilaçlar mutlaka Psikiyatri Doktorunun kontrolü altında başlanılmalı, devam edilmeli ve kesilmelidir."

Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Berrin Altunova, antidepresanların bağımlılık yapmadığını vurguladı. Altunova, "Antidepresan grubu ilaçlar bağımlılık yapmaz. Fakat uzun süre ve etkili dozda kullanılıyorken ilacın aniden bırakılması kas ağrıları, aşırı terleme, baş ağrısı, bulantı, uykusuzluk gibi kesilme belirtileri yasabilirler bu yüzden Doktor kontrolünde azaltılarak kesilmelidir. ”dedi.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi