GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2021 09:09   Güncelleme : 06-04-2021 09:24

DEMİRYOLU İŞÇİLERİ: SÜRGÜN KARARINI VERENLER YARGILANMAYA BAŞLADI

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şube Başkanı Erdal Aksoy, haksız ve hukuksuz şekilde Malatya'ya sürgün edilen demiryolu işçisi Ünal Karadağ'ın mahkeme kararıyla geri döndüğünü ancak TCDD yöneticilerinin yargı kararını hiçe sayıp tekrar sürgün kararı verdiğini ileri sürdü. Savcılığa yaptıkları şikayetin karşılık bulduğunu ve bu kararı verenlerin hapis cezasıyla yargılanmaya başladığını aktaran Aksoy, "Yaptıklarınız yanına kalmayacak. Hukuk önünde hesap vereceksiniz" dedi..

DEMİRYOLU İŞÇİLERİ: SÜRGÜN KARARINI VERENLER YARGILANMAYA BAŞLADI

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şube Başkanı Erdal Aksoy, haksız ve hukuksuz şekilde Malatya'ya sürgün edilen demiryolu işçisi Ünal Karadağ'ın mahkeme kararıyla geri döndüğünü ancak TCDD yöneticilerinin yargı kararını hiçe sayıp tekrar sürgün kararı verdiğini ileri sürdü. Savcılığa yaptıkları şikayetin karşılık bulduğunu ve bu kararı verenlerin hapis cezasıyla yargılanmaya başladığını aktaran Aksoy, "Yaptıklarınız yanına kalmayacak. Hukuk önünde hesap vereceksiniz" dedi.

KESK'e bağlı BTS İzmir Şubesi'nin sürgün edilen işçiler için başlattığı oturma eylemi 13. haftasına girdi. Yağmur ve soğuk havaya rağmen Alsancak Gar önündeki eyleme yaklaşık 30 demiryolu işçisi katılırken, "Demiryolu halkındır, satılamaz", "Sürgünler bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. Hükümete sürgünlerin son bulması çağrısı yapıldı. Oturma eyleminde basın açıklamasını BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Aksoy okudu. 
BST yöneticilerine ve üyelerine dönük sürgünlerin tüm TCDD çalışanlarına gözdağı niteliğinde olduğunu belirten Aksoy, "Buradan TCDD Genel Müdürlüğünü bir kez daha uyarıyoruz. TCDD Yönetimi insanlık suçu olan sürgün uygulamasından vazgeçmelidir. Sürgün kararları derhal iptal edilmelidir. Sürgün kararları iptal edilene kadar tüm meşru haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Nerde Haksız Hukuksuz Uygulama varsa karşılarında duracağız. Emeği ve Emekçiyi savunmaya devam edeceğiz" dedi.

İŞTE O YARGILANACAĞINIZ GÜNLER GELİP ÇATTI

Aksoy, şöyle devam etti:

"Her hafta yargı kararları birer tokat gibi sorumluların yüzüne iniyor. Düzmece suçlamalarla Bülent Çuhadar arkadaşımıza verilen kınama cezası idare mahkemesi tarafından iptal edildi. Eminiz ki diğer aldığımız ve sürgünlere gerekçe gösterilen tüm disiplin cezaları iptal edilecek. Çünkü biz haklıyız çünkü biz kazanacağız. Daha önceki basın açıklamalarımızda dedik ki bir gün olacak hukuk önünde hesap vereceksiniz, bu kurum babanızın çiftliği değil, yaptıklarınız yanınıza kar kalmayacak. Hukuk bir gün size de gerekecek, sürgün kararlarının altında imzası olanlar yargılanacaksınız, yukardan gelen emiri uyguladık demek sizi kurtaramayacak. İşte o günler gelip çattı. Ünal Karadağ arkadaşımızın hukuksuzca Malatya’ya sürgün edilmesinden sonra mahkeme kararıyla geri dönmesine rağmen mahkeme kararını by-pass edip tekrar sürgüne gönderilmesine yaptığımız suç duyurusu karşılık buldu. Savcılık hareket geçerek iddianamesini hazırladı ve Sulh Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederek sorumluları hapis cezası ile yargılamaya başladı. Yaptıklarınız yanına kalmayacak. Hukuk önünde hesap vereceksiniz."

ÇALIŞANLAR YANDAŞ FİRMALARA KÖLE YAPILACAK

TCDD'nin özelleştirilmesine de tepki gösteren Aksoy, "Önce Türkiye Petrolleri sonra TCDD, sonra Botaş ve daha bir çoğu. Halkın malı olan devlet kurumları taşeronlara peşkeş çekilecek. Büyükşehir Belediyelerinin kaybedilmesinin ardından TCDD önce bir siyasi partiye arpalık yapıldı. Şimdi de yeniden yapılandırılma, serbestleştirme gibi güzellemeler ile yandaş taşeron firmalara arpalık yapılacak. Kitlerde yaklaşık yüz bin kişi çalışıyor. Yüz bin kişi önce şirketlere sonra taşeron firmalara köle yapılacak. TCDD önce alt yapı ve taşımacılık diye ikiye ayrıldı ama yetmedi ki şimdi de kitler hantal bir yapıya sahip bahanesiyle bir çok parçaya bölünerek irili ufaklı olarak farklı özelleştirilecek. O yüzden bu yalana karnımız tok. Tüm dünyada özelleştirmeler fiyaskoyla sonuçlanıp kamulaştırmaya dönülmüşken Türkiye'nin en kıymetli varlıklarının yeniden yapılandırılma adı altında taşeron firmalara peşkeş çekilmesi kabul edilemez" ifadelerini kullandı.