GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-06-2020 01:00   Güncelleme : 12-06-2020 12:10

D-400 Karayolu Anamur Gazipaşa Arası Ne Zaman Açılacak?

Mithat Ünal- D-400 karayolunun Anamur ile Gazipaşa arası 35 kilometrelik kesimindeki durgunluk bölge halkında ‘Bu yol ne zaman bitecek sorusunu gündeme getirirken, siyasi arenada da ciddi bir gerginliğe neden olmaya başladı.  Konu hakkında düşüncelerini dile getiren vatandaşlar, “Her halde Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yolun hala tamamlanmamış olmasından haberi yok. Şimdiye kadar çoktan açılırdı. Anamur artık turizm beldesi oldu. Gazipaşa havaalanına bir taş atımı mesafeseyiz. Ancak önümüzdeki şu Demirören, Zeytinada eşiğini aşamadık. 14 yıldır yapımı devam eden Antalya Mersin Karayolunu artık kavuşturun.” Diyerek düşüncelerini dile getiriyorlar.

D-400 Karayolu Anamur Gazipaşa Arası Ne Zaman Açılacak?

Mithat Ünal- D-400 karayolunun Anamur ile Gazipaşa arası 35 kilometrelik kesimindeki durgunluk bölge halkında ‘Bu yol ne zaman bitecek sorusunu gündeme getirirken, siyasi arenada da ciddi bir gerginliğe neden olmaya başladı.  Konu hakkında düşüncelerini dile getiren vatandaşlar, “Her halde Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yolun hala tamamlanmamış olmasından haberi yok. Şimdiye kadar çoktan açılırdı. Anamur artık turizm beldesi oldu. Gazipaşa havaalanına bir taş atımı mesafeseyiz. Ancak önümüzdeki şu Demirören, Zeytinada eşiğini aşamadık. 14 yıldır yapımı devam eden Antalya Mersin Karayolunu artık kavuşturun.” Diyerek düşüncelerini dile getiriyorlar.  Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç,  Anamur kesimindeki 17,5 kilometrelik kesimin viyadük ve tünellerinin yapılmayan kısmının bir an önce ihaleye çıkarılarak inşaatına başlanmasını isterken Adalet ve  Kalkınma Partisi Mersin İl Başkanı Cesim Ercik ise, 7 kilometrelik  bir kesimin ihale dışında kaldığını söyledi. Olayla ilgili görüşlerini aldığımız Ak Parti Anamur İlçe Başkanı M Feyzullah Yılmaz ise yolun geç kalmasını bölgenin heyelan bölgesi olmasından kaynaklandığını, Karayolları Genel Müdürlüğünün ise yapılmayan bölgeler için ihale çalışmalarının başlatıldığını söyledi.  Yolun tekrar yapımına ne zaman başlanacağı konusunda ise kimse net bir cevap veremiyor.
Hidayet Kılınç Anamur Ekspres’e verdiği röportajda konu ile ilgili olarak; “Tatil
yapmaya gelen dinlenmek için buradadır. Yorulmak için değil. Tabi ki yeni yerler görecek, dinlenecek, tatilini yapıp dönecek. Ama bunu yaparken de şunu görmek lazım. Şimdi Gazipaşa Havaalanı ile Anamur’un arasındaki mesafe 76 kilometre. 35 kilometrelik kısmı bölünmüş yol değil. Bunun 17 bin 500 metresi, 17,5 kilometresi Gazipaşa tarafında, 17,5 kilometresi Anamur tarafında. Gazipaşa tarafında olan bölge, 11 kilometrelik tünelle ihalesi yapıldı, çalışmaları devam ediyor, 2 kilometrelik bir tünel delinmiş vaziyette, kalan bölümünü de iki sene içerisinde bitireceklerini söylemekteler. Ama bizim bölgenin(Anamur kısmı) ihaleye çıkma noktasında çalışmalar devam ediyor, Ben inanıyorum ki, bölgedeki milletvekillerimiz, bakanlarımız, eski bakanlarımız bu konuda çok ciddi çalışmalar yapmaktalar, Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu konuyu ilettiklerini biliyorum. İnşallah en kısa zamanda ihaleye açılacak. Bizde bu 17 bin 500 metrenin viyadük ve tünellerle 11 kilometreye inecek. İnşallah bunun da en kısa zamanda ihalesini yapıp, iki sene içerisinde bitirilmesi noktasında bir çalışma olduğunu duymaktayız. Bu noktada merkezi hükümetimizden sayın bakanımızdan ve sayın milletvekillerimizden yardım bekliyoruz.”