TANITIM
Giriş Tarihi : 08-07-2021 01:04   Güncelleme : 08-07-2021 01:09

CV İçin Referans Nasıl Bulur? CV’de Referans Göstermenin Önemi

Özgeçmişinizde referans göstermek istiyor; ancak nasıl referans bulacağınızı bilmiyor musunuz? Bugün sizlerle CV’nizde referans ekleme yöntemleri ve referans gösterirken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusu üzerinde duracağız.

CV İçin Referans Nasıl Bulur? CV’de Referans Göstermenin Önemi

Özgeçmişinizde referans göstermek istiyor; ancak nasıl referans bulacağınızı bilmiyor musunuz? Bugün sizlerle CV’nizde referans ekleme yöntemleri ve referans gösterirken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusu üzerinde duracağız.

CV’de Neden Referans Gösterilmeli?

Referanslar bir bakıma iş için uygun olduğunuzu kanıtlayan kişilerdir. CV’nizde gerçek olmayan ya da abartılmış pek çok bilgi yer alıyor olabilir. Referanslar bu bilgilerin doğru olup olmadığını teyit eden bilgilerdir. Örneğin, diyelim ki iş deneyiminize yanlış ve abartılı bir bilgi eklediniz. Referansınıza o işte kaç yıl hangi pozisyonda çalıştığınız sorulduğunda doğruyu söylemediğiniz direkt ortaya çıkacaktır. Bu nedenle referanslar aslında bir bakıma işverenin en dürüst ve uygun adayı keşfetmesini sağlar.

Referans Nasıl Bulunur?

Referanslar bir özgeçmişin vazgeçilmez unsurudur. İster açıkça verilmiş olsun ister istendiği takdirde sunulacak olsun referansların hazır olması gerekir. Peki, referanslar nasıl bulunur? Doğru ve işvereninizi etkileyecek bir referansı nasıl hazırlarsınız? Gelin, adım adım bu sorunun cevabını arayalım:

  1. Üniversite Döneminizi Değerlendirin

Üniversite okuduysanız ya da okuyorsanız akademisyenler size referans olabilecek kişilerdir. Eğer aranızın iyi olduğu bir öğretmeniniz varsa; ona çalışacağınızı ve kendisine referans olup olamayacağını sorabilirsiniz. Özellikle bölümünüzle alakalı bir işte çalışıyorsanız; bir akademisyenin size destek olması işvereninizi etkileyecektir.

Aynı zamanda üniversitede çalışan akademisyenlerin çalışmaları, yayınları ve çalıştıkları alan ile bilgiler internetten de kolayca ulaşılabilecektir. Bu özellikle bilgisayardan özgeçmiş kontrolü sırasında bilgilerin doğruluğunun hemen teyit edilmesini sağlayacaktır. Örneğin, diyelim ki endüstri mühendisisiniz ve referans olarak da üniversiteden bir akademisyen de size referans olmayı kabul etti. İşvereniniz ya da insan kaynakları bölümünde çalışan kişiler https://akademik.yok.gov.tr/ adresinden hemen akademisyenin bilgilerine ulaşabilir ve referansınızın doğru olduğunu teyit ederek başvurunuzun kabul edilmesini sağlayabilir. Bu bakımdan akademisyenleri referans olarak göstermek hem size prestij sağlayan hem de başvuru kontrol noktalarından kolayca geçmenizi sağlayan bir çözüm yöntemi olacaktır.

  1. Eski İşyerinizden Meslektaşlarınıza Sorun

Eğer eski işinizden dostça ayrıldıysanız aynı zamanda eski patronunuzdan da referans olmasını isteyebilirsiniz. Meslektaşlarınız, hatta mümkünse sizden bir – iki üst pozisyonda çalışan bir kişi çok ideal bir referans olacaktır. İşvereniniz meslektaşlarınıza ya da patronunuza ulaştığında iş veriminiz ve sizin hakkınızda detaylı bilgi alabileceklerdir.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, aranızın iyi olduğu bir meslektaştan yardım istemek olacaktır. Eğer iş yerinden kötü ayrıldıysanız ya da size referans olacağını söyleyen kişi ile aranız iyi değilse bu sorun olabilir. Potansiyel işvereniniz referansınıza ulaştığında, sizin hakkınızda olumsuz düşüncelere sahip olabilir. Bu nedenle, mutlaka sizin hakkınızda iyi yorum yapacak ve destekleyecek kişilerden yardım isteyin.

  1. İş Ağı Oluşturma Platformlarına Üye Olun

Size referans olabilecek kişilere ulaşmakta zorlanıyorsanız; yapabileceğiniz en kolay ve pratik yöntem iş ağı oluşturma platformları ve etkinlikleri olacaktır. Özellikle dijital çağda yaşıyor olmamız aslında referans bulmanızı inanılmaz derecede kolaylaştırmaktadır. İnternette iş ağı oluşturabileceğiniz LinkedIn, Twitter ve kurumsal network platformlarına kadar pek çok sayfa yer almaktadır.

Networkünüzü eğer internet üzerinden oluşturmak istiyorsanız hemen bu platformlara kayıt olabilirsiniz. Daha sonra sektörünüzle ilgili olan, beğendiğiniz, çalışmalarını takip ettiğiniz kişileri ekleyebilirsiniz. Bu platformlar aynı zamanda en güncel başarı ve bilgileri de içerdikleri için özgeçmişinizi inceleyen işvereniniz iş ağı sayfalarında sizi arayabilir. Bu nedenle profesyonel ve işi sahiplenen birisi izlenimi oluşturmak için network sayfalarına üye olmanızı öneririz. Bu şekilde networkünüzü oluşturabileceğiniz gibi aynı zamanda sosyal buluşma ve etkinliklere de katılabilirsiniz. Örneğin, eğer mühendis odası toplantısı, ticaret sohbetleri, hukuk dayanışması konuşmaları adıyla paylaşılan etkinlikler sayısız kişi ile tanışma fırsatınızın olduğu etkinliklerdir. Günlük hayatta göremeyeceğiniz çok büyük bir firmanın genel müdür, CEO’su ya da sektörde çok tanınan bir iş adamı ile bu etkinlikler vasıtası ile tanışma fırsatına sahip olabilirsiniz.

  1. Ailenize ve Yakın Çevrenize Danışın

Eğer acilen bir işe başvurmanız gerekiyorsa ve iş ağı oluşturacak fırsatınız yoksa başvurabileceğiniz en güçlü kanal yakın çevreniz ve aileniz olacaktır. Her ne kadar sanki aile ve yakın çevrenin iş yaşamı ile ilgisi yok gibi görünse de bu durum tam tersi de çıkabilir. Çalıştığınız alanla ilgili tanıdıkları bir kişi sizin için çok güçlü bir referans olabilir. Bu nedenle aile ve yakın çevrenin gücünü hiç yabana atmayın. Aile ve yakın çevrenin araya girerek sizin için bulduğu referanslar aynı zamanda sizin hakkınızda doğru ve iyi bilgi vermesi yüksek olan adaylardır. İşvereninizin gözünde iyi bir intiba bırakmak ve hızlı, güçlü bir referansa ulaşmak için mutlaka yakın çevrenizi bu konuda haberdar edin.

CV’de Referans Gösterirken Nelere Dikkat Edilmeli?

CV’nizde hangi referansları göstereceğinizi belirlediyseniz; sırada özgeçmişinize bu referansları doğru ve etkileyici bir şekilde yerleştirmek kalır. Öncelikle özgeçmişinizde referansları gösterirken doğru bir sıralamada referansları göstermeniz gerekir. CV’nin bir düzeni ve sıralaması vardır. Referansları çok yukarı ya da çok aşağı yazmak özgeçmişinizin düzenini bozacaktır. Bu nedenle referanslarınızı doğru bir konumda paylaşmanız gerekir. Aynı zamanda referanslarınızın ortaya çıkacağı bir yazı ve biçim düzeni de seçmeniz gerekir. Böylelikle işvereninizin gözünden kaçmayacaktır. Son olarak ise referanslarınızın iletişim bilgilerini doğru ve güncel olacak şekilde paylaşmalısınız. İşvereniniz referanslarınıza ulaşmak istediğinde referanslarınızla irtibat kurma sorunu yaşamamalıdır. Eğer doğru, etkileyici bir şekilde özgeçmişinizi yazmak; aynı zamanda referanslarınızın gözden kaçmayacağı bir biçimde ve özgünlükte sunulmasını istiyorsanız cvmaker web sitesinde ihtiyaç duyduğunuz bilgilendirmeye ve desteğe ulaşabilirsiniz. Diğer adayları gölgede bırakmak ve CV’nizi parlatarak işe kabul edile şansınızı katlamak istiyorsanız CV oluşturma konusunda mutlaka destek almalısınız.