GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-10-2019 12:12   Güncelleme : 29-10-2019 14:06

Cumhuriyet Bayramı İlk Günkü Gibi Kutlandı

Mithat Ünal-Anamur da gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi  96. Yılında da ilk günkü gibi kutlandı. Anamur Şehir Stadyumunda yaklaşık 2 bin vatandaşın katıldığı kutlamada program ise oldukça coşkulu ve heyecanlı gerçekleşti. Kaymakam Gültekin,  Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu ve Belediye Başkanı Hidayet Kılınç  halkın ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutladılar.  Kaymakam İsmail Gültekin günün anlam ve önemini belirten konuşmasında Anamur halkına, öğretmenlere ve öğrencilere ayrı ayrı hitap etti.

Cumhuriyet Bayramı İlk Günkü Gibi Kutlandı

Mithat Ünal-Anamur da gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi  96. Yılında da ilk günkü gibi kutlandı.  Yeni Cumhuriyet meydanında Atatürk anısına  dün konulan çelenklerin ardından  bugün saat 09:00’da Kaymakam İsmail Gültekin,  Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Belediye  Başkanı Hidayet Kılınç ve Cumhuriyet Başsavcısı Seyfettin Ünal ile birlikte makamda tebrikleri kabul etti. Anamur Şehir Stadyumunda yaklaşık 2 bin vatandaşın katıldığı kutlamada program ise oldukça coşkulu ve heyecanlı gerçekleşti. Kaymakam Gültekin,  Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu ve Belediye Başkanı Hidayet Kılınç  halkın ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutladılar.  Kaymakam İsmail Gültekin günün anlam ve önemini belirten konuşmasında Anamur halkına, öğretmenlere ve öğrencilere ayrı ayrı hitap etti. Gültekin Cumhuriyetin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, bölgemizdeki istikrarsızlığı dikkate alarak her zaman uyanık ve güçlü olmamız gerektiğini vurguladı. Düşmanın içte ve dışta bu güçlü cumhuriyeti yıkmak için her zaman sinsi planlar yaptığının altını çizen Gültekin, bunun en bariz örneğinin 15 Temmuz 2016 FETÖ’nün hain darbe girişimi olduğunu söyledi.
Bugün Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünü yaşıyoruz. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.  Millet olarak Cumhuriyetimize, birliğimize, beraberliğimize sımsıkı sarılmamız gerektiğini daha iyi anlamamız gereken bir dönemden geçtiğimiz kanaatindeyim.  Son birkaç yıldır birliğimize, beraberliğimize ve Cumhuriyetimize gerek içerden, gerekse dışarıdan yapılan saldırılar, bunun en büyük kanıtıdır. Hain 15 Temmuz darbe girişimi gecesi hainler ve iş birlikçileri, sandılar ki bu aziz millet hakkını, hukukunu koruyamıyacak, milli iradesine, demokrasi ve Cumhuriyete sahip çıkmayacak. Fakat milletimiz hakkına, hukuna, geleceğine, demokrasi ve cumhuriyete koşulsuz bir şekilde tankların önüne yatarak savaş uçaklarına göğsünü siper ederek gözünü kırpmadan seve seve şehadete yürüyerek canı pahasına sahip çıkmıştır. Buradan adını sayamadığım 250 şehidimiz ve 2 bin’i aşkın gazimize minnettarız. Şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygı ile yad ediyorum.” Dedi.   Atatürk’ün Cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini belirten Gültekin konuşmasının sonunda Cumhuriyetimizin 96. Yılını kutladı.  İlk okuldan Liseye kadar bütün okulların Stadyumu Türk Bayrakları ile renklendirdiği törende  Şükrü Köymen İlkokulu öğrencisi  Sinem Düzün ‘Bugün’, Şehit Şükrü Ünlü Ortaokulu’ndan Selin Kardelen Karaköse ‘Akdeniz’e Doğru’ ve Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi öğrencisi Cem Kaya da ‘Can Çiçeği Cumhuriyet’ adlı şiirlerle meydanı ve vatandaşları coşturdular. Anamur Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Fatih İlkokulu Halk Oyunları Ekibi’nin yöresel ve yurdun çeşitli kültürlerinden derledikleri oyunları sergilediler. Tören, Anamur Cumhuriyet Anadolu Lisesi bando takımı eşliğinde gerçekleştirilen tören yürüyüşü ile sona erdi.