GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2022 20:01   Güncelleme : 25-11-2022 20:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile ortak basın toplantısı düzenledi

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Pakistan İslam Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Şahbaz Şerif'e ve beraberindeki heyete bir kez daha hoşgeldiniz diyorum. Derin tarihi kültürel ve beşeri bağların olduğu Pakistan'ın türk milletinin gönlünde her zmaan özel bir yeri vardır.

Pakistan'ın terörizmle mücadelesini desteklediğimizi burada bir kez daha vurgulamak istiyorum. Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketlerinde derhal tüm imkanlarımızla Pakistanlı kardeşlerimizin yanına koştuk. Oluşturduğumuz hava köprüsü ve demir yoluyla insani yardım malzemelerini 15 uçak ve 13 iyilik treni ile afet bölgelerine sevk ettik. Diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 75. yılını kutlarken halklarımız arasındaki kardeşlik bağlarından aldığımız güç öe ilhamla ilişkilerimizi her alanda ileriye götürmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.Pakistan Hava Yolları'nın İstanbul seferlerinin başlamasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Pakistan'la ticaret hacmimizin 5 milyar dolara ulaşması iradesine sahibiz. FETÖ terör örgütünün Pakistan'da yapılanmasına karşı vakitlice alınan önlemler için Pakistan makamlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizde ortak gündemimizde yer alan bölgesel ve uluslararası konularda fikir teatisinde bulunduk. Kardeş Pakistan ve can Azerbaycan'la üçlü formatta işbirliğimiz hızla gelişiyor. Pakistan, BM, İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve D-8 gibi platformlarda hareket etmektedir.

Afgan halkının karşı karşıya bulunduğu insani krizin etkilerini giderilmesini teminen çalışmalarımızı el birliği ile sürdüreceğiz. Bugün suya indirdiğimiz Milgem gemisinin Pakistan için hayırlı, ugurlu olmasını temenni ediyorum."

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif'in konuşmasından bazı satır başları ise şöyle:

"Sevgili kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sayın bakanlar, saygıdeğer basın mensupları, hanımefendiler, ve beyfendiler herkese iyi akşamlar diliyorum. Hepimiz burada ikinci yuvamızda Türkiye'deyiz. Burada kaldğımız her dakikanın her anın tadını çıakrıyoruz. Görüş alışverişinde bulunuyoruz. Ne zaman Türkiye'ye gelsek hep böyle oluyor. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum bizi ağıladğı için. Her defasında bu çıta daha yukarı çıkıyor. 

Yüreğimiz terörirstlerin şehit ettiği kişilerlerle. Burada İstanbul'da. Kıymetli hayatların kaybedilmesinden dolayı çok üzgünüz. Umarız ki Allah onları yanlarına kabul eder. Hepinizin duygularını paylaşıyoruz. Pakistan Türk halkının ve kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu duygularına ve üzüntülerine katılıyor. Pakistan halkı da ciddi bedeller ödedi. Terörizmin üstünden de gelinmesi için binlerce hayat kaybedildi. Elimizden gelen her konuda yardımcı olmaya, her türlü desteği vermeye hazırız.  Tüm dünya üzerinden terörizmi silmek istiyoruz.

Bugünkü törene katıldığımız için çok mutluyuz. Bu gemilerin inşa ediliyor olması bizim tüm samimi amaçlarımızı, ortak iş birliği taahhütlerimizi gösterir vaziyettte. O yüzden son derece önemli.  Dillerimiz farklı ama birbirimizi çok çok iyi anlıyoruz. Sanki bir aile gibiyiz. O yüzden de savunma alanındaki iş birliğimiz yeni zorlukları aşmalı ve çok daha geniş bir ölçeğe ulaşmalı iş birliği açısından. 

İş birliğini daha da artırmanın zamanı geldi. Bizler Pakistan olarak kuşak ve yol girişimi açısından çok şanslıyız. Bu da çok önemli bir iş birliği olacak. İşsizliği ve yoksulluğu  ortadan kaldıracak. 

Çin'deki dostlarımızla da görüşerek bunları canlı tutabiliriz. Bu yıl Ağustos'ta imzalanan mal ticareti anlaşmasında görüştük. Sizlerin bunu Meclis'e getirme ve onanmasını sağlama konusundaki görüşlerinizi ve daha gecikmeden yürürlüğe koyma görüşlerinizi takdirle karşılıyorum. Sadece bir kağıt imzalamadık, bir anlaşma imzaladık. Tüm samimiyetimizle imzaladık. Amacımız ikili ticareti 1 milyar ABD dolarından daha fazla çıkartmak için. Türkiye'nin ticaret hacmi yıllık bazda baktığımızda 20 milyar ABD doları civarında. Bu ticaret hacmi çok daha az kalıyor. Bizler kardeş ülkeleriz, daha önce de söylediğimiz gibi aslında iki kalp, iki yürek beraber atıyor.

Şu anki ticaret hacmimiz bu kardeşlik ilişkilerini yansıtır nitelikte değil. Bu eşi benzeri olmayan bir ilişki. Eşi benzeri yok. Tarih boyunca eşi benzeri olmayan bir ilişki. Dolayısıyla önümüzdeki 3 yıl içinde buna odaklanalım ve 3 yıl içinde ticaret hacmimizi 5 milyar ABD dolarına çıkaralım. Ben sizinle bu alanda çok yakın çalışacağıma söz veriyorum. Muhteşem ilişkilerimizin 75. yılını kutlayacağız. İslamabad'da Türk kardeşlerimizle birlikte kutlayacağız. İstanbul'da da bu tür programlar olabilir diye düşünüyoruz. Bu da çok güzel bir kutlama olur. Keşke gelebilsem ama benim de gündemim çok yoğun Pakistan'da. Ama bunu ayarlayabilirsek dünya da bunu duysun.

Bugün bu son derece güzel töreni gördük. Tarih kitapları bunu yazacak ve yazıyor da. İlişkimiz yüzlerce yıla dayanıyor ancak, bizim iki ulusun bir araya geldiği an Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'nda savaştığı zamanlardı. Kardeşim çok çok teşekkürler."

 


Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi