GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2020 16:02   Güncelleme : 01-06-2020 19:59

Cumhur İttifakı’nın Belediye Başkanı Kılınç’ın Hükumete Yol Talebi’

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi, Cumhur İttifakının Belediye Başkanı MHP’li Hidayet Kılınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme kararları kapsamında 1 Haziranda açılan sezon sonrasında İlçenin turizm alanları ve sahil kemsinde yaptığı asfalt çalışmalarını basına tanıtırken, Merkezi Hükümete Antalya Mersin karayolunun Anamur Gazipaşa arasındaki yolunun bir an önce tamamlanmasını istedi. 

Cumhur İttifakı’nın Belediye Başkanı Kılınç’ın Hükumete Yol Talebi’

Mithat Ünal- Cumhur İttifakının Belediye Başkanı MHP’li Hidayet Kılınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme kararları kapsamında 1 Haziranda açılan sezon sonrasında İlçenin turizm alanları ve sahil kemsinde yaptığı asfalt çalışmalarını basına tanıtırken, Merkezi Hükümete Antalya Mersin karayolunun Anamur Gazipaşa arasındaki yolunun bir an önce tamamlanmasını istedi.  Turistin bölgeye yorulmak için değil, dinlenmek için geleceğini kaydeden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Tatil yapmaya gelen dinlenmek için buradadır. Yorulmak için değil. Tabi ki yeni yerler görecek, dinlenecek, tatilini yapıp dönecek. Ama bunu yaparken de şunu görmek lazım. Şimdi Gazipaşa Havaalanı ile Anamur’un arasındaki mesafe 76 kilometre. 35 kilometrelik kısmı bölünmüş yol değil. Bunun 17 bin 500 metresi, 17,5 kilometresi Gazipaşa tarafında, 17,5 kilometresi Anamur tarafında. Gazipaşa tarafında olan bölge, 11 kilometrelik tünelle ihalesi yapıldı, çalışmaları devam ediyor, 2 kilometrelik bir tünel delinmiş vaziyette, kalan bölümünü de iki sene içerisinde bitireceklerini söylemekteler. Ama bizim bölgenin(Anamur kısmı) ihaleye çıkma noktasında çalışmalar devam ediyor, Ben inanıyorum ki, bölgedeki milletvekillerimiz, bakanlarımız, eski bakanlarımız bu konuda çok ciddi çalışmalar yapmaktalar, Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu konuyu ilettiklerini biliyorum. İnşallah en kısa zamanda ihaleye açılacak. Bizde bu 17 bin 500 metrenin viyadük ve tünellerle 11 kilometreye inecek. İnşallah bunun da en kısa zamanda ihalesini yapıp, iki sene içerisinde bitirilmesi noktasında bir çalışma olduğunu duymaktayız. Bu noktada merkezi hükümetimizden sayın bakanımızdan ve sayın milletvekillerimizden yardım bekliyoruz.” Dedi.
 Antalya Mersin Karayolunun Gazipaşa Anamur arasındaki bölümde bir kopukluğun olduğunu kaydeden Kılınç; “Antalya’nın iki tane hava alanı var.  Birisi Merkez Antalya Hava Alanı, birisi de Gazipaşa havaalanı. Gazipaşadaki Havaalanının Anamurdaki merkeze uzaklığı 76 kilometre. Yani bunun çift yöne bölünmüş yol olduğu vakit, 120 kilometre ile gelen bir aracın, 45 dakikada Anamur’a ulaşabileceğini hesap etmekteyiz. Bu nedenle de Gazipaşa tarafının 17,5 kilometrelik kısmının 11 kilometrelik bir tünelle aşılmak üzere olduğunu görmekteyiz. Çünkü çalışma hızlı bir şekilde devam ediyor. Ama bizim bölgemizde olan (Anamur kısmı) 17,5 kilometrelik bir yolun  11 kilometrelik kısmının viyadük ve tünelle aşılacağını bilmekteyiz. Proje çalışmaları tamamlanmıştır. Bu noktada ta Sayın Bakanımızın, Sayın Milletvekillerimizin, Merkezi Hükümetimizin bir çalışması olduğunu biliyoruz. Bu yıl içerisinde ihaleye çıkacaklarını söylemekteler. Bir an önce ihaleye çıkılmasını temenni etmekte Anamur halkı, bu noktada çalışmalar olacağına inanıyorum. İnşallah bize, bu 17,5 kilometrelik kısmı tünelle viyadükle açtığımız vakit, Alanya,  Gazipaşa ve Anamur arasının çok yakınlaşacağını görmekteyim. Yani Gazipaşa’dan inen bir yolcu, Anamur’a 45 dakika içerisinde gelecektir. O nedenle Anamurda ki tabi, bir tarım kenti olan Anamur’un bir turizm kenti olma noktasında hiçbir eksiğimiz yok. Çünkü kumu var, tarihi var, doğası var, güzelliği var, yaylası var. Anamur’un bir turizm kenti olma noktasında, denize hittiğimiz vakit mavi bayrak noktasında, nereye mavi bayrak dikmewk istersek her tarafa mavi bayrak dikilebilecek temizlikte denizimiz var. Bunu iyi değerlendirmemiz lazımdır. Diye düşünüyorum, inşallah, bizim belediye başkanlığımız döneminde, hem yerel iktidar olarak biz, hem genel iktidar olarak Cumhur ittifakı olarak inşallah bu işleri açacağımıza inanıyorum.” Dedi.