EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-06-2021 10:15   Güncelleme : 05-06-2021 11:32

Codıng Class Etwinning Projesini Anamur'a Getirdiler

 Mithat ÜNAL-Kuruculuğunu Türkiye’den Münevver Tunç ve Polonya’dan Bernadeta Krawczyk’ın birlikte yaptığı, ülkemizden 10, diğer ülkelerden 24, toplamda 34 öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla yürütüllen  CODING CLASS kodlama projesinin Anamur  ayağını Kıbrıs İlkokulu anasınıfı öğretmeni Gülcan Türkay ve 15 Temmuz Milli İrade İlkokulu Öğretmeni Derya Akdeniz birlikte yürütüyor.

Codıng Class Etwinning Projesini Anamur'a Getirdiler

 Mithat ÜNAL-Kuruculuğunu Türkiye’den Münevver Tunç ve Polonya’dan Bernadeta  Krawczyk’ın birlikte yaptığı, ülkemizden 10, diğer ülkelerden 24, toplamda 34 öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla yürütüllen  CODING CLASS kodlama projesinin Anamur  ayağını Kıbrıs İlkokulu anasınıfı öğretmeni Gülcan Türkay ve 15 Temmuz Milli İrade İlkokulu Öğretmeni Derya Akdeniz birlikte yürütmektedir. Kıbrıs İlkokulu öğretmeni Gülcan Türkay; Günümüz teknoloji çağı… Ve artık çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren teknoloji ile iç içe… Çocukların kullandıkları tabletleri, bilgisayarları faydalı hale getirmek için kodlama çok doğru bir başlangıç ve biz de bu projeyle tam olarak bunu hedeflemekteyiz dedi ve projeyi anlattı.
 CODING CLASS projemiz çocuklarda matematiksel ve doğal beceriler geliştirmek, kod yazmayı öğrenmek, kodlama çalışma alıştırmaları ve bilgi teknolojisinin ustaca kullanımına destek olmak için kurulmuştur. Yeni nesil öğretim tekniklerini de içeren bir eğitim yaklaşımı olarak okul öncesi çocuklar için kodlama eğitimi büyük önem taşıyor. Çocuklar okul öncesi eğitimde ve ilköğretimin ilk yıllarında kodlama, algoritma, robotik kodlama derslerini masallar, oyunlar ve oyuncaklarla öğreniyorlar. Bu materyaller çocukların sorun çözmeyi öğrenmesini hedefliyor. Mantık yürüterek zihinden hesap yapabilme yetileri gelişiyor.
Okul öncesi dönem çocuklarının kodlama ile erken yaşta tanışması ileriki hayatlarında kodlamayı daha kolay anlamalarına ve uygulamalarına yardımcı olur. Bununla birlikte erken yaşta kodlama eğitimi almaya başlayan çocukların gelişimleri de olumlu olarak etkilenmekte. Kodlama sırasında karşılarına çıkan problemleri çözmeye çalışırken problem çözme becerileri, arkadaşları ile etkinlik boyunca etkileşim halinde oldukları için iletişim becerileri gelişir.
Kısaca özetleyecek olursak okul öncesi gruplarda kodlama çalışmaları, doğru adımlarla uygulanırsa, problem çözme, grup çalışması, yaratıcı düşünme gibi birçok 21. Yüzyıl becerisinin arttırılmasını, bu yaş grubunda verilecek kazanımların deneyerek eğlenerek kalıcı olarak öğrenilmesini ve bilim, teknoloji, matematik, mühendislik gibi konularda çocukların küçük yaşta bilgi sahibi olmalarını sağlar.
CODING CLASS eTwinning projemiz kapsamında ortaklarımız ve öğrencilerimizle birlikte birçok etkinlik yaparak proje hedeflerimize istenilen seviyede ulaştık. Diğer ülkelerdeki  ortaklarımızla ve öğrencilerimizle güzel dostluklar geliştirdik.