KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 01-03-2021 19:50   Güncelleme : 01-03-2021 19:50

Çizgi Film Mi İzletmeli, Hikaye Kitabı Mı Okumalı?

Çizgi Film Mi İzletmeli, Hikaye Kitabı Mı Okumalı?

Haber Merkezi-Çocuğun Gelişiminde Çocukla Beraber Zaman Geçirmenin Önemine İşaret Eden Uzmanlar, Seçilecek Etkinliğin Türü Konusunda Tavsiyelerde Bulunuyor. Çizgi Film İzleme Ve Sosyal Medyada Zaman Geçirme Sürelerinin Sınırlandırılmasını Tavsiye Eden Uzmanlar, Çocuğun Hayal Dünyasını Geliştirmek İçin Ona Kitap Okumanın Daha Yararlı Olacağını Belirtiyor.
Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, Çocuklara Çizgi Film İzletme Ve Kitap Okuma Tercihleriyle İlgili Değerlendirmede Bulundu.

Uzun Süre Ekran Karşısında Kalmaları Sakıncalı
Çocukların Sadece Çizgi Film İzlemesini Değil, Tablet, Televizyon Veya Sosyal Medya Kullanımlarını Sınırlamanın Da Oldukça Önemli Olduğunu Belirten Seda Aydoğdu, “Çizgi Filmlerin Bazılarının İçerikleri Her Ne Kadar Eğitici Ve Öğretici Çerçeveler İçerisinde Hazırlansa Da Çocuğun Uzun Süre Boyunca Ekran Karşısında Hareketsiz Kalmasına Sebep Oldukları İçin Oldukça Sakıncalı Görülmektedir” Dedi.
Birçok Çizgi Film Şiddet Eğilimini Artırıyor
Çizgi Filmlerin Çocukların Yaratıcılığını, Hayal Dünyasını Geliştirmek Ve Pekiştirmek Amacıyla Yayınlandığını İfade Eden Seda Aydoğdu, “Çeşitli Davranış Becerilerini Rol Model Olarak, Şarkılar Ve Oyunlar İçerisinde Kazandırmayı Hedeflemektedir Fakat Çocuklarımız İçerisinde Bulundukları Bilişsel Düzeye Göre Yorum Yapıp Anlam Çıkarabilmektedir. İzlediklerini Gerçek Sanabilmekte Ve Uygulamaya Çalıştıkları Zamanda Maalesef İstenmeyen Sonuçların Ortaya Çıktığını Görebiliyoruz. Birçok Çizgi Film Karakterinin Anlaşılmaz Davranışları Olduğunu Ve Bunu İzleyen Çocuklarda Şiddet Eğiliminin Daha Fazla Ortaya Çıktığını Yapılan Araştırmaların Sonucunda Görebiliyoruz” Dedi.
Kitap Okumak Çocuğun Hayal Dünyasını Geliştirir
Çocuğa Kitap Okumanın Beraber Yapılacak Keyifli Bir Aktivite Olduğunu İfade Eden Seda Aydoğdu, Kitap Okumanın Çocuğun Yeni Kelimeler Öğrenmesini, Aktif Dinleyebilmesini Ve Dikkatini Odaklayıp Okuma Becerisini Geliştirdiğini Vurguladı. Seda Aydoğdu, Şunları Söyledi: “Kitap Okumak Çocuğun Hayal Dünyasını Geliştirirken, Merak Etme Ve Daha Çok Araştırma İsteğini, Yeni Bir Şeyler Öğrenme Arzusunu Pekiştirir. Zaman İçerisinde De Öğrendiği Bilgileri Sorgulayabilme Becerisi Geliştirir.”
Çizgi Film Ve Sosyal Medya Sınırlandırılmalı
Tüm Bu Kazanımlar Göz Önüne Alındığında Kitap Okumanın Faydalarının Çok Daha Fazla Olduğunu Görülebileceğini İfade Eden Seda Aydoğdu, Bu Sebeplerden Dolayı, Çocukların Kontrollü Bir Şekilde Ve Sınırlı Zaman Dilimleri İçerisinde Çizgi Film Ve Sosyal Medyada Zaman Geçirmeleri Gerektiği Uyarısında Bulunarak “Çocuklarımızda Kitap Okuma Davranışının Kazanılmasını Veya Pekiştirilmesini İstiyorsak; Anne Baba Olarak Bizlerin Rol Model Olacağını Unutmamalıyız” Dedi.
Hikaye Anlatmak Çocuğun Yorumlama Becerisini Geliştirir
Hikaye Anlatmanın Da Çocukların Bilişsel Ve Dil Gelişimi Üzerinde Doğrudan Etkili Olduğunu Aktaran Seda Aydoğdu, Çocukların Hikaye Anlatma Becerilerinin Yaşla Birlikte Geliştiğini Ve Çocuğun İçinde Bulunduğu Yaş Dilimine Göre De Değişiklik Gösterebildiğini Kaydetti. Aydoğdu, “Okul Öncesi Dönem İçerisinde Bulunan Çocuklara, Yazısı Olmayan Hikaye Kitaplarında Anlatılmak İstenen Olay, Resimlerin Belirli Bir Sıra İçerisinde Sunulmasıyla Yapılır. Bu Sayede Çocuk, Anlatılmak İstenen Olayları Parçadan Bütüne Giderek Kavrar Ve Kendi Algısına Göre Yorumlar. Böylece Çocuğun Hayal Dünyası Zenginleşirken, Gördüğünü Anlama Ve Yorumlama Becerileri De Gelişebilmektedir” Diye Konuştu.
Hikaye Anlatarak Başlayın  
Çocuğun Yaşı Baz Alınarak, Ona Önce Hikayeler Anlatmanın Ve Bunları Resimli Hikaye Kitaplarına Dönüştürmenin Faydalı Olacağını Belirten Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, Daha Sonra İçerisinde Metin Olan Hikaye Kitapları Üzerinden Devam Edilmesi Gerektiğini Vurguladı. Tüm Bu Çalışmaların Amacının Çocukla Kaliteli Vakit Geçirmek Olduğunun Unutulmaması Gerektiğini İfade Eden Seda Aydoğdu, “Anlatılan Hikaye Veya Okunan Kitap Üzerinden Çocuğunuzla Konuşmak Ve Çocuğunuzun Anladığını Kendi Kelimeleriyle Anlatabilmesi İçin Mutlaka Çocuğunuza Alan Açmayı Unutmayın. Şunun Da Altını Çizmek Gerekiyor, Çocuklarımızla Yaptığımız Her Aktivite Onlarla Kurduğumuz Bağlanma İlişkisinin Pekişmesine Vesile Olur. Ayrıca Çocuğumuzun Duygusal Ve Bilişsel Gelişimi İçin De Oldukça Destekleyicidir” Diye Konuştu.