GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2022 20:56   Güncelleme : 23-09-2022 08:24

Cipsler, dünya çapında rağbet görüyor

Elbistan Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan meyve cipsi üreten bir tesisi gezen Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, 2019 yılından beri sürdürdükleri çeşitli görüşmelerin yatırıma dönmeye başladığını söyledi.

Cipsler, dünya çapında rağbet görüyor

KAHRAMANMARAŞ - 22.09.2022 - HİBYA - Başkan Gürbüz, dünya genelinde büyük ilgi gören cipsleri üreten meyve kurutma tesisini inceledi. Firma yetkilisi Hacı Kaya tarafından ağırlanan Başkan Gürbüz’e, meyve cipsi üretim kademeleri anlatıldı.

 Başkan Gürbüz, şu ifadelere yer verdi:

“Bu kent için bizim hayallerimiz var. Büyümesi istihdam olanaklarının artması ve her gencimizin bir iş sahibi olmasıyla ilgili bir derdimiz var, çabamız var. Yatırımcılarımızla beraber 2019 yılından bugüne Elbistan’ı bir cazibe merkezi haline getirip ve yatırımın merkezi noktasında değerlendirmek istiyoruz. Elbistanlı bir yatırımcımız bu çağrımıza kulak verdi ve yaklaşık yüzde 75’ini de hibe alarak böyle devasa bir tesis kurdu. Yaklaşık 10 bin metre kare alan üzerinde 10 milyon lira bütçeyle kurulan bu tesiste şu anda meyve kurutmalıkları yapılıyor ve bu kurutmalıklarda yurtdışı ihraca konu ediliyor ve büyük ilgi görüyor”

İşletme yetkilisi Hacı Kaya, işletme hakkında şunları söyledi:

“İşletmemizde 28 ürünün kurutmasını yapıp dünya pazarına sunuyoruz. Mevsim ürünlerini kurutuyoruz. Güneşte kurutulan meyve aromasını kaybediyor ama bu sistem ile yapılan kurutmada aroma kaybı olmuyor. Meyve ve sebzeleri 65 derece sıcaklıkta 15 saat kurutma sürecinden geçirilerek 10 mm’lik ürün 1 mm’lik cips haline getiriliyor. Bu yeni bir sistemdir, ürünler dünya çapında büyük rağbet görüyor. Şu anda karpuz, kavun, çilek, elma, şeftali, kış aylarında narenciye ürünleri gibi cips üretimimiz olacaktır. Fabrikamızda sofralarımızı süsleyecek domates kurutması da yaptık. Ayrıca, biber salçası üretimine de başladık. Fabrika alanımızın bir kısmında da önümüzdeki yıl salça fabrikası kuracağız. İşletmemizde şu anda 20 kişi istihdam ediyoruz, bu sayı üretim kapasitesini artırdıkça yükselecek”


Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi