EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-04-2021 19:06   Güncelleme : 24-04-2021 19:16

ÇİP KRİZİ NEDENİYLE MITSUBISHI, AUDI VE SUBARU ÜRETİMİ DÜŞÜRECEK

Otomobil üreticileri, çip tedarikinde zorlandıkları için üretimlerini düşürmeye başladı. Mitsubishi, mayıs ayında Japonya ve Tayland’da üretimini düşüreceğini duyurdu. Subaru ve Audi de aynı şekilde gelecek hafta itibariyle üretimin bir bölümüne ara verecek..

ÇİP KRİZİ NEDENİYLE MITSUBISHI, AUDI VE SUBARU ÜRETİMİ DÜŞÜRECEK

Otomobil üreticileri, çip tedarikinde zorlandıkları için üretimlerini düşürmeye başladı. Mitsubishi, mayıs ayında Japonya ve Tayland’da üretimini düşüreceğini duyurdu. Subaru ve Audi de aynı şekilde gelecek hafta itibariyle üretimin bir bölümüne ara verecek.

Otomobil üreticisi Mitsubishi Motors'dan yapılan açıklamaya göre firma, akıllı telefon, ev gereçleri, oyun konsolları ve 5G ağ ekipmanlarına yönelik artan çip talebi sonrası, tedarik sıkıntısı çekiyor. Japon firma, yarı iletken çip tedariki problemi sebebiyle mayısta Japonya'nın güneybatısındaki Aiçi ve Okayama fabrikaları ile Tayland'da bulunan tesisinde seri üretimi yaklaşık 16 bin adet azaltacak. Kyodo ajansının haberine göre martta 4 bin, bu ay ise 7 bin 500 adeti bulan üretim kesintisi, gelecek ay ile birlikte toplamda 27 bini aşacak.

Japon otomobil üreticisi Subaru'nun da çip tedarik problemi nedeniyle bu ay üretim kesintisinin ise 25 bini bulması bekleniyor. Şirket önce üretimi kademeli olarak düşüreceğini açıklamış, ardından üretime kısmi ara vermişti.

AUDI BAZI MODELLERİN ÜRETİMİNİ ASKIYA ALACAK

Alman otomotiv şirketi Audi de yaptığı açıklamada, yarı iletken parçaların tedarikinde yaşanan sıkıntı nedeniyle Neckarsulm tesisindeki üretimin bir bölümünü gelecek hafta durduracağını teyit etti. Audi'nin verdiği bilgiye göre, A6 ve A7 modellerinin üretimi 26 ila 30 Nisan tarihleri arasında askıya alınacak. Audi'den yapılan açıklamada, “Yarı iletken tedariğiyle ilgili durum karmaşık ve değişken" diyen Audi sözcüsü, şirketin gelişmeleri yakından takip ettiğini ve "durumu haftalık olarak yeniden değerlendirdiğini” denildi.

Audi, ihtiyati bir tedbir olarak Almanya'daki bir diğer üretim tesisi olan Ingolstadt'ta da kısa süreli çalışma için kaydoldu. Şirketin verdiği bilgiye göre, etkilenen hangi spesifik faaliyetlerin kısa çalışmaya geçirileceği kararı yakında verilecek.