GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2022 09:29

Çin’den Emlak sektörüne can suyu

Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Barkin, merkez bankasının gelecek yıl faiz oranlarını nispeten hızlı bir şekilde tersine çevireceği spekülasyonlarını söndüren son yetkili olurken, Fed Başkanı Powell'ın yarın yapacağı ve dönüş politikası bekledikleri mesajın pek de öyle gelmeyeceği algısının artmasına neden oldu.

Çin’den Emlak sektörüne can suyu

Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Barkin, merkez bankasının gelecek yıl faiz oranlarını nispeten hızlı bir şekilde tersine çevireceği spekülasyonlarını söndüren son yetkili olurken, Fed Başkanı Powell'ın yarın yapacağı ve dönüş politikası bekledikleri mesajın pek de öyle gelmeyeceği algısının artmasına neden oldu. Aslında tabloya baktığımızda gördüğümüz; Ekim TÜFE'deki yumuşama hoş bir haberdi, ancak henüz tam bir zafer değil, büyüme ve işgücü piyasası verileri hala güçlü, Powell’ın şahinliğini bırakması pek de mümkün değil ama temelde, neredeyse tamamen fiyatlanan Aralık toplantısında daha yavaş bir artış oranının teyit edilmesi zaten. ECB Başkanı Lagarde’de dün, Euro bölgesi enflasyonunun zirveye ulaşmadığını ve şu anda beklenenden daha da yüksek çıkma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, ileride bir dizi faiz artışı olabileceğine işaret ederek, Fed’i şahin olma konusunda yalnız bırakmamıştı. Euro bölgesindeki enflasyon geçen ay yıllık bazda %10,6 ile rekor bir rekor kırmış , ancak anketlerde yarın açıklanacak olan Kasım ayı enflasyonun %10,4'e düşmesini beklenmekte. Piyasalar, ECB'nin 15 Aralık'taki bir sonraki toplantısında politika faizini 50 mi yoksa 75 baz puan mı artıracağı ve genel olarak %3 civarında gördükleri borçlanma maliyetlerinin zirve yapacağı seviye konusunda gidip geliyor. Lagarde'nin yorumları başlangıçta euronun beş ayın zirvesi olan 1.0497$'a yükselmesine yardım etmişti, ancak ABD dolarındaki sıçrama ile 1.0350$'a geri döndü. Dolar endeksi de 105,31'den 106,57'ye yükseldi. Çin'in sıfır COVID-19 politikasına ilişkin yeni halk huzursuzluğunun ekonomiye ne gibi bir zarar verebileceği net olmamasına karşın, Asya borsaları, Pekin'in müteahhitleri desteklemeye yönelik son hamlesinin emlak sektörünü desteklemesiyle bugün yükselişte. Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) dün geç saatlerde, Çin ve Hong Kong'da kayıtlı Çinli geliştiriciler için özel hisse yerleştirmeleri de dahil olmak üzere öz sermaye finansman kanallarını genişleteceğini ve yıllarca süren bir yasağı kaldıracağını açıkladı. Pekin, yükselen ev fiyatlarını kontrol etme girişimlerinin bir parçası olarak Ağustos 2009'da borsaya kayıtlı emlak firmalarının yeniden finansmanını askıya almış, 2013'ten itibaren belirli emlak firmalarının yeniden finansman taleplerine onay vererek askıya almayı kısa bir süreliğine kaldırmış, ancak 2016'da konut fiyatlarını düşürmek için kısıtlamaları geri getirmişlerdi. Bu, Çin mavi çiplerinin %1,1 yükselmesine yardımcı olurken, MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi %0,7, Güney Kore %0,3 , S&P 500 vadeli işlemleri ve Nasdaq vadeli işlemleri %0,1 , FTSE 100 vadeli endeksi % 0,13 ve EuroStoxx 50 vadeli endeksi % 0,03 yukarıdalar. ABD petrol fiyatları, Çin'in talebine ilişkin endişelerin olası OPEC+ üretim kesintilerine ilişkin konuşmalarla arasında kalınca bu yılın en düşük seviyelerini gördü. ABD ham petrol vadeli işlemleri, varil başına 76.90 dolara Brent ise 82.91 dolara geriledi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(Zincir Marketler) Ticaret Bakanlığımız, önümüzdeki günlerde bu çerçevede yeni uygulamaları devreye alacaktır" dedi.

ABD Anayasa Mahkemesi’nin Halkbank’ın temyiz başvurusunu gündemine alması sonrasında, savunma avukatları mahkemeye altı farklı dilekçe sundu. Davayla ilgili genel itirazların yer aldığı dilekçeler dışında, Azerbaycan, Katar ve Pakistan’ın da Halkbank’ın yanında yer aldığı ve bankanın ABD’de yargılanamayacağının savunulduğu ortak dilekçe de mahkemeye sunuldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın ABD ile bu hafta Kahire'de yapılması planlanan nükleer müzakereleri ertelediğini açıkladı. İki taraf da ertelemenin nedenini belirtmedi

New York Fed Başkanı John Williams, ABD Merkez Bankası'nın hala enflasyonu düşürmek için yapması gerekenler olduğunu, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Almanya'da enflasyonu gelecek yıl büyük olasılıkla yüzde 7'nin üzerinde kalacağını ve Euro Bölgesi'nde enflasyonun ne zaman ECB'nin yüzde 2 hedefine geri geleceğini belirsiz olduğunu söyledi.

Çin Ordusu tarından yapılan açıklamaya göre, Güney Çin Denizi'nde Spratly Adaları yakınlarındaki sulara giren ABD Donanmasına ait bir güdümlü füze destroyerinin geri çekilmeye zorlandığını bildirdi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed'in enflasyonu orta vadeli hedefine geri getirmek için mücadelesinde daha küçük faiz artırımlarına doğru yönelmesi taraftarı olduğunu söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in faiz artırımlarında bir değişikliğe veya bir ara vermeye yakın olduğunu düşünmediğini söyledi

St Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyonun yüzde 2 hedefine geri getirilmesi için faiz artırımlarının biraz daha artırılmasına, gelecek yıl ve 2024'e girerken o seviyelerde tutulmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

New York Fed Başkanı John Williams, ABD merkez bankasının hala enflasyonu düşürmek için yapması gerekenler olduğunu, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi