GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-06-2022 16:25

Çin’den asılsız habere “reklam” değerlendirmesi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İngiliz basın kuruluşunun COVID-19 virüsünün laboratuvardan sızdığı haberinin asılsız olduğunu söyledi.

Çin’den asılsız habere “reklam” değerlendirmesi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İngiliz basın kuruluşunun COVID-19 virüsünün laboratuvardan sızdığı haberinin asılsız olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında sözcüye İngiltere’nin The Mail on Sunday gazetesinin COVID-19 virüsünün kaynağı hakkındaki asılsız haberiyle ilgili Çin’in değerlendirmesi soruldu. İngiliz gazetesinde yer alan haberde, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Avrupalı üst düzey yetkililere COVID-19 virüsünün Wuhan’daki laboratuvardan sızmış olabileceğini söylediği kaydedildi.

Bu konuya değinen sözcü Wang, DSÖ’nün ilgili haber için Çin’e açıklama yaptığı ve Genel Sekreter Tedros Adhanom Ghebreyesus’un halka açık veya kapalı bir alanda benzer bir ifade kullanmadığının altını çizdi. İlgili haberin tamamen asılsız olduğuna işaret eden sözcü, Genel Sekreter’in bu habere karşı çıktığını dile getirdi.

Virüsün laboratuvar sızıntısından kaynaklandığı iddiasına karşı Çin’in defalarca kendi tutumunu yinelediğine dikkat çeken sözcü, bu iddianın tamamen Çin karşıtı güçlerin siyasi amaçla yarattıkları yalan olduğunu vurguladı. Sözcü, Çin’in daha önce DSÖ’den oluşan uluslararası uzman ekibini Wuhan’a davet ettiğini ve ekibin raporunun virüsün laboratuvardan sızma olasılığının bulunmadığı sonucuna vardığını hatırlattı. Sözcü, ilgili basın kuruluşunun asılsız haber için “reklam” değerlendirmesi yaparken, haberin sadece ilgili tarafların Çin’i karalamayı ve uluslararası salgınla mücadele işbirliğini bozmayı hedeflediği siyasi spekülasyonun bir sonucu olduğunu söyledi.

Sözcü, ilgili taraflar eğer gerçekten COVID-19 virüsünün kaynağını umursuyorsa ABD’nin bugüne kadar uluslararası toplumun şüphelerine niye hala bir cevap vermediğine odaklanması gerektiğini belirtti. Sözcü, ABD’yi ilgili laboratuvarları kamuoyuna açıp uluslararası toplumun denetimini kabul ederek COVID-19 virüsünün kaynağı hakkındaki araştırmayı somut eylemlerle desteklemeye çağırdı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin