GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-11-2022 15:09   Güncelleme : 07-11-2022 15:09

“Çin yüksek seviyeli dışa açılmayı sürdürecek”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian Çin’in bundan böyle yüksek seviyeli dışa açılmayı hızlandırmaya devam edeceğini açıkladı.

“Çin yüksek seviyeli dışa açılmayı sürdürecek”

HSBC tarafından dün "Denizaşırı şirketlerin Çin’de 2022 yılını değerlendirmesi: RCEP’in yeni fırsatlarını paylaşma" başlıklı bir anketin sonuçları yayımlandı.

Ankete katılan denizaşırı şirketlerin yüzde 80’inden fazlası, önümüzdeki bir yıl içinde Çin’deki işlerinde büyüme öngörüyor. Bunun yanı sıra ankete katılan RCEP ülkelerinin yüzde 93’ü, Çin’le ticaretin ölçeğini genişletmeyi planlıyor.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında HSBC’nin söz konusu anket sonuçlarını değerlendirdi.

Zhao, söz konusu anketin dünyanın 16 belli başlı piyasında yer alan yaklaşık 3 bin 400 işletmeye yönelik olduğu ve RCEP’nin 9 üyesini ve dünyanın belli başlı 7 ekonomisini kapsadığı bilgisi verdi.

Zhao, şunları ekledi:

“Çin daha proaktif dışa açılma stratejisi uygulamakta. Bu yılın ilk 8 ayında Çin ile RCEP üyesi ülkeler arasında gerçekleştirilen ticaret hacmi 8 trilyon 320 milyar yuana ulaşarak, Çin’in toplam dış ticaret hacminin üçte birine yaklaştı. Bundan böyle Çin yüksek seviyeli dışa açılmayı hızlandırmaya devam ederek, tüm ülkelerden işletmelerin Çin’e yatırım yapmasına kolaylık sağlayacak, ticaret ve yatırımın serbestleşmesini ve kolaylığını ilerletecek.”

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi