GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-11-2022 15:05   Güncelleme : 07-11-2022 15:05

Çin, COP14 hakkında bilgi verdi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında 14. Ramsar Sulak Alanlar Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP14) hakkında bilgi verdi.

Çin, COP14 hakkında bilgi verdi

COP14 önceki gün Çin’in Wuhan ve İsviçre’nin Cenevre kentlerinde başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Wuhan’da düzenlenen COP14’ün açılış törenine video konferans yoluyla katılarak bir konuşma yaptı.

Zhao Lijian, bu yıl Çin’in Ramsar Sulak Alanlar Sözleşmesi’ne taraf olmasının 30. yıldönümü olduğuna ve sözleşmenin tanıdığı 43 uluslararası sulak kentten 13’ünün Çin’de bulunduğuna dikkat çekerek, Çin’in bu konuda dünyada ilk sırada yer aldığını kaydetti.

Çin’deki sulak alanların yüzölçümünün 56 milyon 350 bin hektara ulaştığına işaret eden Zhao, Ramsar Sulak Alanlar Sözleşmesi Genel Sekreteri Musonda Mumba’nın yaptığı değerlendirmede, Çin hükümetinin taahhütlerini yerine getirerek, sulak alanları korumak için yaptığı yatırımları arttırdığını, bunun somut adımlarla ekolojik sistemin korunmasına verilen önemi yansıttığını ifade etti.

Sulak alanları koruma ve gelştirmenin Çin ve diğer ülkelerin karşılaştığı ortak bir sorun olduğuna işaret eden Zhao, COP14 toplantısında kabul edilen Wuhan Deklarasyonu’nun fikir birliği oluşturan ve küresel iradeyi sergileyen önemli bir belge haline geldiğini vurguladı.

Zhao, konferansın çeşitli ülkelerin işbirliğiyle küresel sulak alanları koruma çalışmalarının yeni bir başlangıcı olacağına ve doğa ile insanın uyumlu bir şekilde bir arada yaşamasında yeni bir sayfa açabileceğine inandıklarını dile getirdi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi