GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-06-2022 13:17

Çin: ″BRICS, dünya ekonomisinin toparlanmasına öncülük ediyor″

BRICS İş Forumu dün Çin’in başkenti Beijing’de çevrimiçi ve çevrimdışı olarak düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping forumun açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Çin: ″BRICS, dünya ekonomisinin toparlanmasına öncülük ediyor″

BRICS İş Forumu dün Çin’in başkenti Beijing’de çevrimiçi ve çevrimdışı olarak düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping forumun açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugünkü basın toplantısında forum hakkında bilgi verdi. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Matemela Cyril Ramaphos, Brezilya Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Hindistan Başbakanı Modi forumun açılış töreninde birer konuşma yaptı.

BRICS mekanizmasının gelişmekte olan ülkeler arasındaki işbirliği için önemli bir platform, dünya ekonomisinin toparlanmasına öncülük eden bir motor haline geldiğine işaret eden sözcü Wang, bu yıl BRICS’te Çin Yılı’nın kutlandığını hatırlattı.

BRICS’e ev sahipliği yapan Çin’de, yılın başından bu yana  90’dan fazla etkinlik düzenlendi, siyaset, güvenlik, ekonomi, ticaret, maliye, beşeri iletişim, sürdürülebilir kalkınma ve kamu sağlığı gibi alanlardaki konular ele alındı ve ilerlemeler kaydedildi.

Bu hafta BRICS İş Forumu’nun yanı sıra BRICS Liderler Zirvesi ve Küresel Kalkınma Üst Düzey Diyalogu’na tanık olunacağını söyleyen sözcü, dünya ekonomisinin istikrarlı şekilde toparlanmasına güç katılacağını ifade etti.

Son yüzyılın değişimleri, özellikle en ciddi salgın durumuna karşı dünya barış veya savaş, gelişme veya gerileme, dışa açılma veya kapanma, işbirliği veya çatışma arasında seçim yapmalı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dünkü forumda yaptığı konuşmada, herkesin dünya barışı ve istikrarını koruması, küresel sürdürülebilir gelişmeyi ilerletmesi, ortak kazancı gerçekleştirmesi, iş insanlarının öncülük etmesi çağrısında bulundu.

Sözcü Wang Wenbin, adı geçen BRICS liderlerinin dünya ekonomisinin toparlanma sürecinde BRICS ülkelerinin önemli rolünün daha belirgin şekilde yansıtıldığını, kaliteli BRICS ortaklığının dünya için önemli olduğunu belirttiklerini söyledi. Sözcü, BRICS ülkelerinin ekonomik bütünleşmede işbirliğini derinleştireceğini sözlerine ekledi.

Forumda, ekonomik toparlanma, endüstrilerin çevre dostu dönüşümü, dijital ekonomi ve tedarik zincirleri gibi konuları içeren Beijing Girişimi yayımlandı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin