GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-11-2022 16:49

Çin: ABD'nin sübvansiyon ve ihracat kontrol önlemleri endişe verici

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Mal Ticareti Konseyi, 24-25 Kasım günlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde bir toplantı düzenledi.

Çin: ABD'nin sübvansiyon ve ihracat kontrol önlemleri endişe verici

Çin heyeti, ABD’nin kısa süre önce ortaya koyduğu Enflasyonu Düşürme Yasası’nda yer alan tedbirlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

ABD’nin Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamında farklı sektörlere 369 milyar dolar sübvansiyon sağlayacağını, vergi indirimi teşviklerinde ABD veya Kuzey Amerika’da üretim ve satış ön şartı koyduğunu hatırlatan Çin heyeti, bunun gibi ayrımcı düzenlemelerin, DTÖ’nün en çok kayrılan ülke ve ulusal muamele kurallarını ihlal ettiğinin altını çizdi.

Açıklamada, ABD’nin politikalarının sübvansiyon rekabetini tetikleyeceğine ve DTÖ üyeleri arasındaki ticari sürtüşme riskini şiddetlendireceğine işaret etti.

Çin heyeti, ABD’nin yasasındaki ayrımcı ve çarpıtıcı içeriğin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Çin’in açıklamasına İsviçre heyetinden de destek geldi.

İsviçre heyeti, ticaret politikalarının küresel iklim değişikliğiyle mücadelede önemli rol oynadığına işaret ederek, politikaların ayrımcı olmaması ve DTÖ kurallarına uyması gerektiğini vurguladı.

Bunun yanı sıra, ABD’nin son günlerde ortaya koyduğu Çin’e yönelik yarı iletken ihracat kontrollerine ilişkin son yeni düzenlemeler ve Çip ve Bilim Yasası gibi küresel yarı iletken sanayi zincirini ve tedarik zincirini aksatan bir dizi tedbire karşı Çin heyeti, ayrıca ABD’nin Çin’e çip ihracatına yönelik kısıtlamalarına ve Çip ve Bilim Yasası’na da tepki göstererek, bu adımların küresel çip endüstrisine zarar vermenin yanı sıra, ABD’nin uluslararası ekonomi ve ticaret kuralları konusunda izlediği “çifte standardı” yansıttığını iddia etti.

Çin heyetinin açıklamasında, ABD’nin tedbirlerinin küresel çip tedarik zincirinde kopuşa yol açacağı ve küresel ticaretin ve ekonominin büyümesine ciddi zarar vereceği uyarısında bulunuldu.

Çin heyeti, Washington’u verdiği taahhütleri yerine getirmeye ve ‘‘yanlış uygulamalarını’’ bir an önce düzeltmeye çağırdı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi