SİYASET
Giriş Tarihi : 12-06-2020 20:47   Güncelleme : 12-06-2020 20:52

CHP’li Kadınların Ortak Sesini Anamurda Hatipoğlu  Seslendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi kadın kolları Genel Merkezin düzenlediği eş zamanlı program çerçevesinde, Anamurda da bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Kadın Kollarının İlçe  Başkanlığı’nda düzenlendiği basın açıklamasına CHP İlçe Başkanı Durmuş Deniz, Kadın Kolları Başkanı Medine Tunç, kadın kolları üyeleri ve partililer katıldı. Genel Merkezden tüm teşkilatlara dağıtılan açıklamayı, Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Nazan Hatipoğlu okudu.

CHP’li Kadınların Ortak Sesini Anamurda Hatipoğlu  Seslendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi kadın kolları Genel Merkezin düzenlediği eş zamanlı program çerçevesinde, Anamurda da bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Kadın Kollarının İlçe  Başkanlığı’nda düzenlendiği basın açıklamasına CHP İlçe Başkanı Durmuş Deniz, Kadın Kolları Başkanı Medine Tunç, kadın kolları üyeleri ve partililer katıldı. Genel Merkezden tüm teşkilatlara dağıtılan açıklamayı, Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Nazan Hatipoğlu okudu. “Tüm dünyada ve Türkiye’de korona virüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz.” Diyen Hatipolğlunun okuduğu açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi. Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim: işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve tabii ki kadınlardı. Bu süreçte ne yazık ki kadına yönelik şiddetin çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini gördük.
Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi.
Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla’da Zeynep Şenpınar, Manisa’da Gülnur Kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat erkekler tarafından katledildi.
Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça,
Erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınlar haklarını güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecektir!!
Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır.
Biz;
Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz,
Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız.
Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar,
6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyenler,
İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar,
Katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz!
Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz,
6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız!
İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz.
Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.
Kadınların ‘Ölmek istemiyorum’, ‘Ölmeden koruyun beni’, ‘Beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız’ çığlıklarının yükselmediği bir hayat kuracağız!
Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız.
Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz!!
Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirler inşa edeceğiz.
Yaşasın kadınlar! Yaşasın mücadelemiz!!!

CHP Anamur İlçe Başkanı Durmuş Deniz de şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, “Biz CHP olarak hem kadına şiddete hem de şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kadın haklarını bundan önce savunduğumuz gibi bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Deniz, pandemi süreci dolayısıyla sınırlı olarak gerçekleştirdikleri toplantıları bundan sonra daha geniş katılımlı olarak düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

CHP Anamur Kadın Kolları Başkanı Medine Tunç da katılımcılara teşekkür ederek, “Toplumumuzda kadına şiddeti önlemenin yolu yine kadınların fedakarlığından geçiyor. Ne kadar sağlıklı bir nesil yetiştirirsek gelecekte kadına şiddetin önlemesine o kadar katkı sağlamış olacağız. Dolayısıyla kadınlarımızın çocuklarını şiddetten uzak yetiştirmesi büyük önem arz ediyor” diye konuştu.