GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-10-2022 10:40

CHP’li İlgezdi: “Promosyonla trafik cezası ödemişler”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kayseri ve Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinin engelli evde bakım ödemelerini geç yatırarak bankalardan promosyon aldıklarının Sayıştay raporu ile ortaya çıkması hakkında konuştu.

CHP’li İlgezdi: “Promosyonla trafik cezası ödemişler”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kayseri ve Bartın Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri'nin engelli evde bakım ödemelerini geç yatırarak bankalardan promosyon aldıklarının Sayıştay raporu ile ortaya çıkması hakkında konuştu.

Promosyon alabilmek için hak sahiplerine zamanından sonra para yatırıldığının da tespit edildiğini ortaya çıkaran CHP’li Akkuş İlgezdi, “Kayseri İl Müdürlüğüne 2012 yılından 2021 yılına kadar toplam 1.788.876,78 TL tutarında, Bartın İl Müdürlüğüne ise 2018 yılından 2020 yılına kadar toplam 390.000,00 TL tutarında promosyon ödemesi yapılmıştır. 2-3 gün içinde ödenmesi gereken hak sahibi engelli evde bakım ödemeleri 11 günde ödenmiştir. Zaten zor şartlar altında geçinmeye çalışan engellilerimiz ve onlara bakan ihtiyaç sahipleri için asgari ücretin yarısından az bir bedeli bile promosyon alma uğruna geç yatırtan gözü dönmüş yöneticilerden halen hesap sorulmadı” diye konuştu.

Bankaların parayı yaklaşık 10 gün işletmesine neden olan bu göz yumma nedeniyle engelliler ve onların bakımını yapanların mağdur olduğunu hatırlatan Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “İki il müdürlüğü trafik cezalarından, idari para cezalarına, müdür odalarının tefrişinden, bakım onarıma, konaklama, ulaşım, yemek bedellerine birçok usulsüz ödemenin promosyon paralarından yapıldığının Sayıştay tarafından tespit edilmesi sonrasında hiçbir bir işlem yapılmamıştır. Hatta Kayseri İl Müdürlüğü idarenin mevzuata aykırı uyarısına rağmen ilerleyen süreçte de promosyon geliri elde edilmeye devam edilmiştir.

Bir vakfın çocuk destek merkezinin spor salonu ihtiyacının giderilmesi şartıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne yaptığı 100.000 TL şartlı bağışa rağmen tesis yapılmamış ve saymanlık bu meblağı genel bütçeye aktarmıştır. Bu nedenle şartlı bağış yapan vakıf, bağışın şartı dışında amaçlarla kullanıldığı için iadesini talep etmiştir. Bu nedenle hem çocuk destek merkezindeki çocuklarımız spor salonsuz kalmış hem de harcanan 100.000 TL için vakıf alacaklı konuma geçmiştir” dedi. 

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi