GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-12-2022 14:12   Güncelleme : 08-12-2022 14:12

CHP’li Ardal: “Çocuk istismarı suçtur”

RİZE-08.12.2022-HİBYA-CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal, çocukların erken yaşta evlendirilmesinin suç olduğunu söyledi.

CHP’li Ardal: “Çocuk istismarı suçtur”

CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal, çocuk istismarı konusunda açıklamalarda bulundu.

“Çocuklar bugünümüz ve geleceğimizdir” diyen Ardal, AK Parti, zihniyeti bugünümüzü ve geleceğimizi karanlığa gömmek istiyor. Aynı zamanda çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet biçimlerinden biridir ve çocukların eğitimini, sağlığını, sosyal, psikolojik ve kültürel gelişimlerini engeller. Çocukların özgürlüklerini kısıtlar. AK Parti zihniyeti istismar vakalarının önünü açan politikalarını ilmek ilmek ördü. 4+4+4 eğitim sistemine geçilerek kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önü açıldı.” ifadelerini kullandı.

Ardal, Türkiye’de çocukları istismar edenlerin cezasızlıkla ödüllendirildiğini öne sürerek, “Kadını ikinci cinsiyet olarak gören zihniyet, çocuk istismarında “rızadan” bahsetti.  Çocuğa yönelik cinsel istismar ile ilgili af ve istismar eden kişi ile evlilik için yasal düzenlemeleri ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor.” dedi.

Türkiye’de milyonlarca çocuğun yasal haklarından mahrum bırakıldığını söyleyen Ardal, “Yasal olarak çocuk evliliklerini meşru kılmak için her fırsatta adım atmaya çalışan AK Parti iktidarı, muhalefetin ve kadın örgütlerinin direnişi nedeniyle bu sapkın kanunu yasallaştıramıyor. Ama kendisine yakın çevrelerde yaşanan istismarların üzerini örtüyor. Çocukların istismarcıları tarafından her gün istismar edilmesine göz yumuyor.” diye konuştu.

Ardal, yaşanan olaylara sessiz kalmadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışan, laik ve demokratik bir ülke olduğumuz gerçeğini yok saymaya çalışan zihniyetin karşısında dimdik durduk, duracağız. Çocuk istismarı suçtur. Çocuklarımızı AK Parti zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz. İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız. Çocuğun rızasından bahsedeni bakanlıkla ödüllendiren, ‘bir defadan bir şey çıkmaz’ diyen, istismara uğrayan çocukları delil yetersizliği nedeniyle bir kez daha istismara uğratarak delil toplamaya zorlayan bu zihniyeti ilk seçimlerde sandığa gömeceğiz. Geliyor gelmekte olan.”

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi