YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2019 23:49   Güncelleme : 04-06-2019 00:03

Çevrecilerden Belediye’ye Çevresel Tepki

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçe Belediyesi’nin Fatih Mahallesi Cerenler Mevkiinde sahilde başlattığı mesire alanı çalışmasına Mersin Çevre Koruma Derneği (MERÇED)ve Hayvanları Koruma Derneği’nden Tepki geldi. MERÇED Anamur Temsilcisi Seda Afyoncu, Belediyenin kum izerine toprak dökerek başlattığı çalışmanın hem kumsalı katlettiğini hem de kıyı kenar çizgisinin içerisinde olması nedeni ile yasal olarak suç teşkil ettiğini ve gerekirse dava açacaklarını söyledi.

Çevrecilerden Belediye’ye Çevresel Tepki


Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçe Belediyesi’nin Fatih Mahallesi Cerenler Mevkiinde sahilde başlattığı mesire alanı çalışmasına Mersin Çevre Koruma Derneği (MERÇED)ve Hayvanları Koruma Derneği’nden Tepki geldi.  MERÇED Anamur Temsilcisi Seda Afyoncu, Belediyenin  kum izerine toprak dökerek başlattığı çalışmanın hem kumsalı katlettiğini hem de kıyı kenar çizgisinin içerisinde olması nedeni ile yasal olarak suç teşkil ettiğini söyledi. İnsanlarında boğada yaşam hakkının olduğu gibi popilist bir söylemle başlatılan bu çalışmanın hem evrensel kurallara hem de hukuka aykırı olduğunu kaydeden Afyoncu, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yaşama hakkının insanların eğlenme hakkından daha önemli olduğunun tüm dünyada kabul gördüğünü kaydeden MERÇED Anamur Temsilcisi Seda Afyoncu, Anamur Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ali Kubilay Erdal da mesire alanının yapılması için kumların alınarak toprak dökülen alanda 3 adet Caretta Caretta kaplumbağasının yuvasının olduğunu söyleyerek bu alanın acil olarak eski haline getirilmesi gerektiğini savundu.  Eyleme, CHP Anamur İlçe Başkanı Turabi Yeşilçayır ve CHP yönetiminin yanında gençlik kolları ve yaklaşık 60 kişilik çevre gönüllüsü ellerindeki pankart ve dövizlerle destek veridler.  Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde görevli bilim insanları ile yaptığımız görüşmelerde de bilim insanlarınca, Anamur Belediyesi’nin başlattığı bu işin, iç hukuk mevzuatına, Bern, Barcelona gibi Uluslararası Sözleşmelere, Türkiye’den Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yanı sıra, TEMA Vakfı, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD), Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Turkey), Doğa Derneği’nin de üye olduğu Uluslararası Doğayı Koruma Birliğinin kuruluş ilkelerine de aykırı olduğu, acilen sonlandırılması gerektiği açıkça dile getirildiğini kaydeden Afyoncu; “Caretta Caretta Deniz Kaplumbağası ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası ile endemik bir bitki olan kum zambaklarının yaşama ve üreme alanı olduğu tespit ve tescil edilmiştir. Şu anda da deniz kaplumbağalarının üreme, yumurtlama dönemidir ve bu dönem, 15 Mayıs’ta başlamış olup; yaklaşık Eylül ayı sonuna kadar devam edecektir.  Bu nedenlerle, buradan kum almak, kumun üzerine toprak ve beton dökmek, çeşitli yapılar kondurmak, ışıklandırma yapmak, hatta iyi niyetli sayılan temizlik ve ıslah gibi çalışmalar dahi yapmak yasak olup, aynı zamanda suçtur. “Eğer ki bu işe son verilmez ve buradan alınıp başka yerlere götürülen kumlar geri getirilmezse ve dahi üzeri toprakla örtülen kaplumbağa yuvaları açığa çıkarılmazsa, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı; hatta gerekirse tespit yaptırarak, idari dava da açacağımızı, MERÇED olarak açıkça ifade ediyoruz.” Dedi. 
Anamur Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ali Kubilay Erdal da, Caretta Carettaların dünyanın belli bölgelerinde olduğu gibi, Akdenizde Türkiye ve Yunanistan sahillerindeki belli yumurtlama alanlarından birisinin de Anamur sahilleri olduğunun altını çizdi. Caretta Carettaların kaçak yapılaşma, yapay ışık ve kaçak kum alımı gibi müdahalalerin tehtidleri altında olduğunu kaydeden Erdal, Anamur Belediyesinin başlattığı bu yanlıştan bir an önce dönmesi gerektiğini söyledi.  Kendisinin de CHP Belediye Meclis üyesi olduğunu hatırlatan Erdal, önümüzdeki günlerde bu yanlışın durdurulması içinde siyasi kimliğini kullanarak mücadele edeceğini söyledi. CHP İlçe Başkanı Turabi Yeşilçayırda, Anamur Belediyesi tarafından piknik ve mesire alanı yapılmak maksadıyla kumsalın tahrip edilmesi, kumun taşınıp üzerine hafriyatın dökülmesi ile birlikte piknik ve mesire alanı yapılmak isteniyor. Bu alanın aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yaşam alanı olduğu ve yoğun araç ve insan trafiğinden dolayı Caretta Caretta yuvalarının tahrip olacağına dikkat çekti. Yeşilçayır çalışma sırasında da 3 tane Caretta Caretta yuvasının da tahrip edildiğini söyledi. Bunun takipçisi olacaklarını kaydeden Yeşilçayır engellenmesi içinde çalışma başlatacaklarını ifade etti.