BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 19-10-2020 10:52

Buradan Bir Bekir Coşkun Geçti

Bekir Coşkun Şanlıurfada doğduğu gün belki ailesi 1945 yılının kendilerine böyle bir evlat bağışlayacağını bilmiyorlardı. Ankara'da Yüksek Gazetecilik Okulu'nu bitirmişti. 1974’te foto muhabiri olarak mesleğe atılan Bekir Coşkun bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyor, sağlığı el verdiği sürece Sözcü gazetesindeki köşesinde yazılarına devam ediyordu. Şanlıurfa’da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı.

Buradan Bir Bekir Coşkun Geçti

Bekir Coşkun Şanlıurfada doğduğu gün belki ailesi 1945 yılının kendilerine böyle bir evlat bağışlayacağını bilmiyorlardı. Ankara'da Yüksek Gazetecilik Okulu'nu bitirmişti. 1974’te foto muhabiri olarak mesleğe atılan Bekir Coşkun bir süredir akciğer kanseri tedavisi görüyor, sağlığı el verdiği sürece Sözcü gazetesindeki köşesinde yazılarına devam ediyordu. Şanlıurfa’da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. Ankara'da Yüksek Gazetecilik Okulu'ndan mezun olduktan sonra 1974'te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978'de Günaydın gazetesine geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy'dü. 1987'de Sabah gazetesinde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet gazetesinde geçti. Şu ana kadar yayımlanmış 4 adet kitabı bulunmaktadır: “Dövlet”, “Avukatımı İstiyorum”, “Pako’ya Mektuplar” ve “Ben Pako”. Köpeği Pako'nun adıyla kaleme aldığı yazılar yayımlanmıştır. TRT’de yayınlanan “Pako'ya Mektuplar” adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır. Hayvansever kişiliğiyle de bilinen yazar; keman çalabilmektedir, bir doğa ve deniz tutkunudur. Yaz ayları Ayvalık’ın Cunda Adası’nda ikâmet etmektedir. Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihinde Hürriyet gazetesinden ayrılmıştır. Bekir Coşkun, 25 Eylül 2009 tarihinde Habertürk gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır. Ancak referandumda AK Parti hükumetine karşı yazdığı yazılardan dolayı baskı gördüğünü iddia eden Coşkun’un işine 20 Eylül 2010’da son verilmiştir. Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazmaktaydı. Bu gazetede yazmaya devam etmekteyken ayrılmış olup 14 Mart 2013 tarihinde Sözcü gazetesi kadrosuna katılmıştır.
2017 yılı Ekim ayında kanser tedavisi nedeniyle yazılarına ara veren Bekir Coşkun, o tarihten bu yana sağlığı el verdiği sürece Sözcü gazetesindeki köşesinden okurlarıyla buluşmayı sürdürüyordu.  Son yıllarında kanser tedavisi gören Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun 18 Ekim 2020’de Ankara Şehir Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.