SİYASET
Giriş Tarihi : 16-06-2020 00:04   Güncelleme : 16-06-2020 00:47

Bulut’tan Belediye’nin Borçlanmasına Kıyaslamalı Açıklama

Haber Merkezi-İyi Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı Erdal Bulut, Anamur Belediye'sinin 14 Ayda Rekor bir borçlanma gerçekleştirdiğini söyledi. Konu hakkında bir basın açıklaması yapan Bulut;  Anamur Belediyesi’nin 14 ayda 17 milyon lira borçlandığını belirterek, önceki yönetimin 10 yılda yaptığı borçlanmayla yeni yönetimin bir yılda yaptığı borçlanmanın mukayesesini halkın takdirine bırakıyorum.” Dedi. İyi Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı Erdal Bulut,  yaptığı yazılı açıklamada, Anamur Belediyesi’nin borçlanma durumunu değerlendirerek bazı sorular yöneltti.

Bulut’tan Belediye’nin Borçlanmasına Kıyaslamalı Açıklama

Haber Merkezi-İYİ Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı Erdal Bulut, Anamur Belediye'sinin 14 Ayda Rekor bir borçlanma gerçekleştirdiğini söyledi. Konu hakkında bir basın açıklaması yapan Bulut;  Anamur Belediyesi’nin 14 ayda 17 milyon lira borçlandığını belirterek, önceki yönetimin 10 yılda yaptığı borçlanmayla yeni yönetimin bir yılda yaptığı borçlanmanın mukayesesini halkın takdirine bırakıyorum.” Dedi. İyi Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı Erdal Bulut,  yaptığı yazılı açıklamada, Anamur Belediyesi’nin borçlanma durumunu değerlendirerek bazı sorular yöneltti.
Bulut’un açıklaması şöyle; “Anamur Belediyesi daha önce aldığı 8 milyon TL kredinin üzerine 02.06.2020 tarihli olağanüstü meclis toplantısında 9milyontl (dokuz milyon) yeni borçlanma yetkisi aldı. Böylece 14 ay içerisinde toplamda 17milyonTL borçlanmıştır. Bu Anamur Belediyesinin bugüne kadar bir yılda yaptığı en yüksek borçlanmadır.
 Olağanüstü toplantı gündeminde 9 milyonTL’nin 4 milyon300 bin TL’sinin personel giderlerinde kullanılacağı belirtilmiş, toplantı sırasında ise asfalt şantiyesine harcanacağı söylenmiştir. Personel giderleri için borçlanmaya gitmek son çaredir. Bu miktar personel giderleri için kullanılacaksa belediyenin düştüğü vahim durumun göstergesidir. Daha önce tüm hizmetleri yürüten mevcut personelin üzerine maaşı ödenemeyen onlarca personel niçin alınmıştır?
 Daha önce çekilen 8 milyonTL kredinin nereye harcandığı hala soru işaretidir. Alınacak kredinin nereye harcanacağının detayları nedir?  Bir yılda alınan krediler belediyeye faiziyle birlikte ne kadar artı yük getirecektir?  
Önceki dönem Belediye Başkanının 10 yılda almış olduğu borçlanma yetkisi ile yeni yönetimin bir yılda alınan borçlanma yetkisinin mukayesesini halkımızın takdirine bırakıyoruz. Madem Anamur’a hizmet için kredi alınacağı ifade ediliyor, aynı meclis üyeleri Mersin Büyükşehir Meclisinde “Hayır” oyu kullanarak niçin Mersin geneline hizmeti engelliyorlar?
 Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde talep edilen krediye muhalefet meclis üyeleri onay vermezlerken ilçe belediyesinde CHP meclis üyelerinin onay vermesi bir çelişki değil mi?
Geçmiş dönemden devraldıkları borçları dile getiren yetkililer, aynı dönemdeki alacaklarından niçin bahsetmezler?
Geçmiş dönemden gelen borçların çoğunluğu kapatılan Çarıklar ve Ören Belediyelerinin devralınan borçları olduğu niçin göz ardı ediliyor?  Geçmiş 10 yılda alınan kredilerle yapılan birçok projeden neden bahsedilmiyor?
26.06.2019 tarihinde yapılmasına karar verilen Mesire Alanı ve Halk Plajı Projesinin son durumu nedir?
Çarıklar Kacadut Mevkiindeki Sosyal Alan Projesinin akıbeti nedir?
Ören Sefa Mert Stadı niçin hayvan otlatılan bir alan haline gelmiştir?  Planlanan yeni projeler var mıdır, varsa nelerdir?
 Taahhüt edilen projelerden hangileri yerine getirilmiştir, getirilmemişse ne zaman başlanacaktır?
 Anamur Taahhüt Değil Projelerin Hayata Geçirilmesini Bekliyor.”
Mersin Valiliği tarafından desteklenen Anemurium Eski Taş Evin restorasyonunda sona geliyoruz. Değerli desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Ali İhsan Su'ya çok teşekkür ederiz.”