GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2020 17:59   Güncelleme : 19-11-2020 18:01

Bu Kararlara Uymayan Yandı

Haber Merkezi-Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Son kararlarla buna bir de kısmi sokağa çıkma yasakları eklendi.

Bu Kararlara Uymayan Yandı

İLÇE UMUMİ HIFZISIHHA MECLİSİ KARARI

 

 

KARAR TARİHİ    :12.11.2020

KARAR NO             :19

 

            İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 12.11.2020 tarihinde saat 11.00’deAnamur Kaymakamı Mehmet Nuri BAŞARANBaşkanlığında,İçişleri Bakanlığının 11.11.2020 tarih ve 18579 sayılı “KoronavirüsEk Tedbirleri” konulu Genelgesinin uygulanmasına yönelik konuları görüşmek ve bu doğrultuda gerekli kararları almak üzere olağanüstü toplandı.

 

Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

2020 yılı içerisinde tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid19) Salgınının yayılımında/bulaşında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı görülmektedir. Özellikle Avrupa kıtasında bulunan ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği izlenmektedir.

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

Bu çerçevede ilçemiz genelinde uygulanmak üzereaşağıda belirtilen ek tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır:

 

1.İçişleri Bakanlığının 08.09.2020 tarih ve 14533 sayılı Genelgesi ve buna dayalı olarak yayımlanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzun 08.09.2020 tarih ve 2020/85 nolu Kararlarımız ile; meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibarenilçemiz genelindevatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaçduyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmiştir.

2. İçişleri Bakanlığının 11.11.2020 tarih ve 18579 sayılı “KoronavirüsEk Tedbirleri” konulu Genelgesi kapsamında Anamur ilçesinde Atatürk Bulvar Caddesi(Çavuşpınar parkı alanı dahil),MuşurupCaddesi,Tahsin Soylu Caddesi(Orman İşletme Kavşağından  Üç Yol ayrımına kadar olan alan),ilçede bulunan tüm parklar ile ilçede bulunan tüm otobüs ve minibüs duraklarında açık alanda sigara/tütün mamulleri kullanımı yasaklanmıştır.

 

           

                       

                       

                        İlçemiz genelinde yetkili tüm kişi ve kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda hareket edilmesi, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması,alınankararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususu;

 

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin oy birliğiyle kabul edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Mehmet Nuri BAŞARANHidayet KILINÇDr. Cem ADİL

AnamurKaymakamı               Anamur Bel. Başkanı  İlçe Sağlık Müdürü

 

 

 

Pınar KUTLU           Polat Koray HEYBELİ

  İlçe Tarım veSerbest Eczacı

Orman Müdürü

 

 

 

 

İçişleri Bakanlığının 11.11.2020 tarih ve 18579 sayılı “KoronavirüsEk Tedbirleri” konulu  Genelgesine istinaden 12.11.2020 tarih 19 sayılı İlçe umumi hıffsızha kurulu kararı gereği aşağıda cetvelde gösterilen açık alanlarda sigara/tütün mamülleri kullanımı yasaklanmıştır.

 

ANAMUR İLÇESİ SİGARA YASAĞI GETİRİLEN CADDE BULVAR VE SOKAKLAR

 

 

İLÇE

CADDE, SOKAK, BULVAR ADI

ANAMUR

 Atatürk Bulvar Caddesi  (Çavuşpınar parkı alanı dahil)

 

Muşurup Caddesi

 

Tahsin Soylu Caddesinde (Orman İşletme Kavşağından 3 yol ayrımına kadar olan alan)

 

İlçede bulunan tüm parklar

 

İlçede bulunan tüm otobüs ve minibüs durakları

 

 

 

Karara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacaktır.

İlçemiz halkına ilanen duyurulur.