GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-07-2020 17:51   Güncelleme : 04-07-2020 18:01

Bu Böcekler, Anamur ve Bozyazı da Üreticinin Korkulu Rüyası Oldu

Mithat Ünal-Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Gülnar’ın yüksek kesimlerinde ekili alanlara musallat olan ve Türkiye’ye Amerika’dan gelen Patates böceği, 20 yıl aradan sonra tekrar üreticinin korkulu rüyası haline geldi.

Bu Böcekler, Anamur ve Bozyazı da Üreticinin Korkulu Rüyası Oldu

Mithat Ünal-Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Gülnar’ın yüksek kesimlerinde ekili alanlara musallat olan ve Türkiye’ye Amerika’dan gelen Patates böceği, 20 yıl aradan sonra tekrar üreticinin korkulu rüyası haline geldi. Birçok tarım ilacına karşı direnç gösteren ve bir zamanlar Amerikan böceği olarak anılmaya başlayan Patates Böceği, özellikle ürünün yapraklarına konarak kısa sürede sadece yaprakların damarları kalacak şekilde yiyerek bitiriyor. Üretim sezonunun başladığı Mart nisan aylarından bu yana defalarca ilaçladıklarını kaydeden üreticiler, bir türlü baş edemediklerini söylüyorlar. Bu konuda ziraatçılar başta olmak üzere herkesten destek beklediklerini kaydeden üreticiler; “Bir an önce bu böceklerden kurtulmak istiyoruz. Yoksa ürünlerimizin hasadını yapamadan bahçelerimize veda etmek zorundayız. Bu yıl Patateslerin fiyatı ortalama 5 TL’ye kadar yükseldi. Böyle giderse tezgahta 10 TL’yi bulacak. Bu soruna bir çözüm bulunsun.” Diyerek dertlerini dile getirdiler.
Patates Böceği Zarar Şekli
Patates böceği'nin ergin ve larvaları patates ve patlıcan yapraklarını genellikle dıştan başlayarak içe doğru yemekte, ya da yaprakta bir delik açarak bu deliği genişletmek suretiyle beslenmektedir. Larva ve erginler patates ve patlıcanın çiçekleri ile de beslenmekte, patlıcan meyvesini kemirerek yemektedirler. Patates böceği'nin beslenerek yaptığı zararın yanı sıra virüs ve bakteri etmenlerinin yayılmasında da rol oynadığı bilinmektedir.