GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-01-2022 16:26   Güncelleme : 07-01-2022 16:29

Bozyazı Tekmen Orman Sınırları Dışına Çıkarıldı

Mersin ve Ankara'da bazı alanlar Cumhurbaşkanı kararı ile orman sınırları dışına çıkartıldı. Bunların içerisine Mersin’in Bozyazı İlçesi Tekmen Mahallesi de yer aldı.

Bozyazı Tekmen Orman Sınırları Dışına Çıkarıldı

Mersin ve Ankara'da bazı alanlar Cumhurbaşkanı kararı ile orman sınırları dışına çıkartıldı. Bunların içerisine Mersin’in Bozyazı İlçesi Tekmen Mahallesi de yer aldı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Mersin'in Yenişehir ilçesine bağlı Çavak Mahallesi, Mezitli'ye bağlı Bozön Mahallesi, Bozyazı'ya bağlı Tekmen Mahallesi, Çamlıyayla'ya bağlı Çayırekinliği Mahallesi, Mut'a bağlı Narlı Mahallesi ve Akdeniz ilçesine bağlı Evci Mahallesi ile Ankara'nın Kızılcahamam ilçesine bağlı Yenice ve Akçay mahallelerinde bulunan alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı.  Bu alanların bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmediği savunuldu ve tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmadığı veya üzerinde 28 Nisan 2018 tarihinden önce yerleşim yeri bulunduğu ifade edildi.
 Kararda alanların krokiler ile sınır ve koordinatları belirtildi.  Karar kapsamında, orman sınırları dışına çıkartılan alanların iki katından az olmamak üzere devletin hüküm ve tasarrufu altında veya Hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Orman Genel Müdürlüğüne orman tesis etmek üzere tahsis yapılacak.