KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 04-11-2020 13:46   Güncelleme : 04-11-2020 19:02

Bozyazı Kavutunu Dünya Kabul Etti

Mithat Ünal-Mersin’in Bozyazı İlçesi’nde yüzlerce yıldır Yörüklerin dağlarda sürülerini otlatırken enerji yiyeceği olarak azıklarına koydukları Bozyazı Kavutu, coğrafi işaretin ardından, şimdide DOKUDER’in müracaatı ile hem  Avrupa Geleneksel Lezzetler Listesine girdi,   hem de Dünya Somut Olmayan Kültür Mirasları ön kabulü yapıldı.

Bozyazı Kavutunu Dünya Kabul Etti

Mithat Ünal-Mersin’in Bozyazı İlçesi’nde  yüzlerce yıldır yörüklerin dağlarda sürülerini otlatırken enerji yiyeceği olarak azıklarına koydukları Bozyazı Kavutu, coğrafi işaretin ardından, şimdide DOKUDER’in müracaatı ile hem  Avrupa Geleneksel Lezzetler Listesine girdi,   hem de Dünya Somut Olmayan Kültür Mirasları ön kabulü yapıldı.  
İnternet aracılığı ile tüm Dünyada satılan Bozyazı Kavutu, Antalya Mersin D-400 Karayolu Bozyazı Balıkçı Barınağı yanında doğal ortama uygun olarak yapılan stantta, tanıtımına başlandı.
Standın açılış kurdelesini, Bozyazı İlçe Tarım Müdürü İsmail Remzi Bardak, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Mehmet Baturay ve DOKUDER Başkan Yardımcısı Yücel Torun, birlikte kestiler. Bozyazı İlçe Tarım Müdürü İsmail Remzi Bardak, Ürünün coğrafi işaret alarak bu bölgeye ait olduğunun tescillendiğini söyledi. Bozyazı Kavutunun, Bozyazı’nın tek coğrafi işaretli ürünü olduğunu belirten Bozyazı Dokuma ve Kültür Ürünleri Geliştirme Derneği (DOKUDER)  Başkanı Begüm Balcı, “Dokuder ekonomik bir dernek.  Geleneksel lezzetleri marka haline getirip, ekonomiye kazandırmaya çalışıyor. Bozyazı Kavutu da bu gün coğrafi işaretli Avrupa Geleneksel Lezzetler Listesine girdi.
Dünya somut olmayan kültür mirasları ön kabulünü gerçekleştirdi ve Bozyazılı gençlere gelecek vadeden ve katma değer katan bir ürün olarak ortaya çıktı.” Dedi.

Bozyazı Kavutunun, çok eskiden bu yana Yörüklerin dağlarda yediği bir lezzet olduğunu kaydeden DOKUDER Başkanı Begüm Balcı: Bu ürün, keçi boynozu, yer fıstığı, susam ve akdarı içeriyor. Bu bölgede yaşayan yörükler, lezzeti yüksek bu 4 ürünü helva kıvamında bir araya getirerek dağlarda soğuk havalarda hastalanmadan, dikkati dağılmadan bu ürünle faaliyetlerini sürdürebildiler.
Bizde DOKUDER olarak bu bölgenin doğal ürünlerinden oluşan ve kendi habitatında üreyen ürünlerle yapılan bu lezzeti, marka haline getirip ekonomiye kazandırmaya çalıştık.” Dedi. Bozyazı Kavutunun coğrafi işaretli olması nedeni ile birisine ait bir marka olmadığını ve bölgedeki diğer insanlarında bunun üzerinden üretim yapabileceklerini söyleyen DOKUDER Başkanı Begüm Balcı; “Biz bunu özellikle yaptık. Bölge insanı rahat rahat üretsin ve bütün Dünya’ya kendini tanıtsın diye.” ifadesine yer verdi. 
Türk kahvesi yanında lezzet olarak ikram edilen Bozyazı Kavutunun DOKUDER’in kendine has imlathanesinde üretimini yapan Funda Örs; “Bozyazı Kavutu, coğrafi işaret belgesini almış, Avrupa Lezzetler Listesine girmiş,  İçerisinde keçi bonuzu, yer fıstığı, susam ve akdarıdan oluşan doğal, gulisensiz bir üründür. Bu ürünler taş dibekte ezilerek, yoğurlarak helva kıvamına getiriliyor, bizim sembolümüz olan kalp şekli veriliyor, kutulara ve paketlere girerek dünyanın her yerinde satışı yapılıyor.” Dedi.
Örs, Bozyazı Kavutunu hem gelen misafirlere ikram etti, hem de adı ile özdeşleşen Bozyazı’yı arkasına alarak tanıtımını yaptı. Gençliklerinde Bozyazı keçi boynozundan yaptıkları kavutla yaşamlarını sürdürdüklerini söyleyen 73 yaşındaki Sait Tellal da Bozyazı Kavutunun lezzetine onay verdi.