KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-11-2020 16:43

Bozyazı Kavutu Ünlü Gurme’nin de Evine Girdi

Bozyazı Kavutu Ünlü Gurme’nin de Evine Girdi

Mithat Ünal-Emekli Öğretmen Begüm Balcı’nın yöresel lezzeler kapsamında ürettiği Bozyazı Kavutu, dünya lezzetler listesine alındı. Bozyazı Kavutu, Tarsus Dünya Pazarında, açtığı stantta, Dünyaca ünlü gurme Ayhan Sicimoğlu’nun da dikkatini çekmeyi başardı.   
Bozyazı Kavutunu  coğrafi işaretli ürünler listesine aldıran DOKUDER Başkanı Begüm Balcı, ünlü gurme Ayhan Sicimoğlu,  Standımızı ziyaret ederek  Bozyazı Kavutu hakkında bilgi aldılar. Bu bizi oldukça memnun etti. “ dedi. Yörüklerin pratik yemeklerle hayatını idame ettirdiğini Bozyazı Kavutunun da bu pratik ürünlerden olduğunu kaydeden Balcı; “Yörükler,  yerleşik bir hayata sahip olamadıkları için bu şekilde pratik ama bozulmayan enerjisi yüksek gıdalar hazırlıyorlardı. Günümüzün çağdaş insanları da Fast Food yiyeceklerle hayatlarını pratik yemeğe adapte ediyorlar. Oysaki Yörüklerin hazırladığı Kavut her zaman sağlıklı bir yiyecek olduğunu kanıtlamıştır.
Hem geçmişin, hem de günümüz çağdaş insanının pratik enerji yiyeceğidir. “ dedi. "Bozyazı Kavutu, Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde, özellikle Bozyazı (Mersin Mut çeşidi) çevresinde üretilen özel bir helva (helva, doğru) çeşididir. Keçiboynuzu, yer fıstığı, akdarı beyaz mısır yerli kahverengi susamdan yapılır." denilerek yapılan tanıtımda, Geleneksel olarak, keçiboynuzu tohumlarının hasat edildiği ve yıl boyunca tüketildiği Eylül ayında üretildiğine yer verildi. Kavutun tanımı ise şu şekilde yapıldı. "Ham maddeler büyük bir havanda tahta havanda ezilir. Geleneksel olarak bu işlem, bu malzemeleri öğütmek ve bir araya getirmek için oyuklara açılan ay taşı (ay taşı) adı verilen özel bir kayada yapılırdı. Son ürün, küçük dikdörtgen parçalar halinde kesilmiş, açık kahverengi renkli, ince yoğunlaştırılmış bir macundur.
Doku, çiğneme üzerine tozumsu ve yağlı ve tadı çoğunlukla keçiboynuzu. Genellikle kareler yufka ekmeğin (Hint ve İran tandır ekmeğine benzer bir Türk brwad) içine yerleştirilerek yenir. Bozyazı Kavutu, uzun yolculuklara çıkmadan önce bu doyurucu ve enerji verici işlenmiş yiyecekleri bir ritüel olarak hazırlayan iki göçebe kabile Sarıkeçili ve Karakeçili'ye özgüdür. 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
pazar esnafı
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Bozyazı Fotoğrafçılık
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA