GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-11-2022 09:43

Bornovalı üreticilere zeytin budama eğitimi

Bornova Belediyesi, Bornova İlçe Tarım Müdürlüğü ve Zeytincilik Araştırma Enstütüsü’nün iş birliğinde tarımsal üretim kapasitesini artırmak ve kaliteli üretimi sağlamak amacıyla üreticilere ‘Zeytin Budama Eğitimi’ verildi.

Bornovalı üreticilere zeytin budama eğitimi

Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki eğitimde Yüksek Ziraat Mühendisi Özgür Dursun katılımcılara budamanın amacı, budama teknikleri, ağacın budamaya tepkisi, büyüme ve meyve verimini dengeleme, ağacın zayıflamasını ve erken yaşlanmasını önleme, budama zamanı, budama aralığı gibi başlıklarda sunum yaptı.

Zeytincilik üzerine çok sayıda proje üzerinde çalışan ve uluslararası makaleleri bulunan Dursun, teorik eğitimde yerel üreticilerin sorularını da yanıtladı.

Zeytinin ülkemizin en önemli tarımsal değerlerinden olduğuna dikkat çeken Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızın tarımla olan bağlarını güçlendirmeye, yerel üreticilerin eksik oldukları alanlarda kendilerini geliştirmelerini amaçlıyoruz. Bornova Belediyesi olarak tarım alanında düzenlediğimiz eğitimlere  devam edecek.” dedi.

Bornova İlçe Tarım Müdürü Mustafa Akarca, “Yaptıkları protokoller doğrultusunda tarım ve hayvancılık alanında eğitimler düzenlediklerini hatırlatarak, “Bornova Belediyesi’ne yapılan iş birliği için çok teşekkür ediyorum. Her zaman olduğu gibi bu eğitimi de gösterilen ilgi bizleri çok memnun etti.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi