GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2021 21:00   Güncelleme : 17-05-2021 21:02

BM GENEL KURULU ″FİLİSTİN″ GÜNDEMİYLE TOPLANACAK

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır, 20 Mayıs'ta Genel Kurulu, "Filistin topraklarındaki vahim durumu görüşmek üzere" toplantıya çağırdığını duyurdu..

BM GENEL KURULU ″FİLİSTİN″ GÜNDEMİYLE TOPLANACAK

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır, 20 Mayıs'ta Genel Kurulu, "Filistin topraklarındaki vahim durumu görüşmek üzere" toplantıya çağırdığını duyurdu.

Bozkır, sosyal medya hesabı üzerinden BM Genel Kurulu'nu Filistin gündemiyle toplayacağını bildirdi. İslam Birliği Teşkilatı, Nijer ve Arap grubu adına Cezayir Daimi Temsilcilerinin ortak imzalı mektubundaki teklif üzerine Kurul'u toplayacağını açıklayan Bozkır'ın paylaşımı şöyle:

"BM Genel Kurulu’nu, İslam İşbirliği Teşkilatı adına Nijer ve Arap Grubu adına Cezayir Daimi Temsilcilerinin ortak imzalı mektubunda yer alan talebe binaen, işgal altındaki Filistin topraklarındaki vahim durumu görüşmek üzere, 20 Mayıs Perşembe günü saat 10:00 da toplayacağım."

GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANMIŞTI

BM Güvenlik Konseyi, dün, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmayı görüşmek için üçüncü kez toplanmıştı. Birleşmiş Milletler Web Tv üzerinden canlı olarak yayımlanan açık oturumda, konseye hitap eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze ve İsrail'deki "ölüm ve yıkımın bir arada yaşama ve barış umudunu söndürdüğünü" belirterek, "anlamsız kan dökme, terör ve yıkıma derhal son verilmesi gerektiğini" söylemiş, "iki devletli çözüm için müzakerelere dönülmesini" istemişti.