GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 15:07   Güncelleme : 09-06-2021 15:51

BİR YILLIK  CAMİİ DE BİN YILLIK SANAT

Mithat ÜNAL-Anamurda bir  yıl önce inşa edilen Sanayi Sitesi Camii’ne işlenen Selçuklu İmparatorluğundan kalma bin yıllık Künde Kari Sanatı, görenleri mesh etti.

BİR YILLIK  CAMİİ DE BİN YILLIK SANAT

Mithat ÜNAL-Anamurda bir  yıl önce inşa edilen Sanayi Sitesi Camii’ne işlenen Selçuklu İmparatorluğundan kalma bin yıllık Künde Kari Sanatı, görenleri mesh etti. Sanayi esnafının 40 yıllık marangoz Ustası Ahmet Yıldırım, çivisiz geçme tekniği ile böcek yemeyen ve toroslarda yetişen Toros Sedirinden  ircaa ettikleri Kündekari Sanatı’nın bin öncesinde Selçuklu İmparatorluğu dönemine ait olduğunu ve Ormanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar geldiğini kaydetti.  Ahmet Yıldırım, birbirine geçme yöntemi ile küçükten büyüğe doğru uygulanan bu sanatın tümevarım yöntemi ile ircaa edildiğini söyledi. Yıldırım; “Anamur Sanayii Sitemizdeki Camiimizde, bin yıllık Selçuklu Kündekari Sanastı’nı uyguladık.
Vatandaşımızdan hemşerilerimizden büyük beğeni aldık. Bu uygulamayı yaparken, firmamızda Toros Sediri kullandık ve en güel şekli ile sanatımızı ortaya koyup, insanlarımızın hizmetine sunduk.” Dedi.  Kündekari sanatının ircaa edildiği Sanayi Camiinde yapılan montajı da anlatan Ahmet Yıldırım; “Kare taksimatlı kündekari tekniğinin çivisiz geçme sanatı örneği burada ircaa edildi.
Hepsinin küçük kanalları var ve birbirine geçme sureti ile çivisiz olarak bu bütünlüğü elde etmiş oluyoruz.  Burada görmüş olduğunuz bütün işlemeler bu esas üzerine  hem mihrapta, hem minberde ve hem kürsüde olmak üzere bu sanatı burada ircaa ettik.” Dedi.  Bu sanatın cani cemaati tarafından beğenildiğini kaydeden Cami İmam Hatibi Abdul Kadir Uysal da bu tekniğin ayrıca insana huzur veren bir özelliğe sahip olduğunu söyledi.