GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-05-2019 13:54   Güncelleme : 09-05-2019 19:20

Bir Günlük 276 Şehidi Hatırlattı

Çanakkale savaşlarında şehit olan 276 Hatay'lı şehit Amanos dağlarında isimlerine dikilen fidanlarda yaşatılacak. Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği başkanı Mustafa Özer Seyit Ahmet Sılay tarafından yayınlanmış Allahaısmarladık Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin günlüğü’ kitabındaki "Şimdi düşünüyorum.

 Bir Günlük 276 Şehidi Hatırlattı

Çanakkale savaşlarında şehit olan 276 Hatay'lı şehit Amanos dağlarında isimlerine dikilen fidanlarda yaşatılacak.   Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği başkanı Mustafa Özer   Seyit Ahmet Sılay tarafından yayınlanmış Allahaısmarladık Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin günlüğü’ kitabındaki "Şimdi düşünüyorum. Şehit olursam ben de mi böyle solgun yapraklı birkaç kel ağacın dibine gömülüp terk edileceğim" dizelerinden yola çıkarak Çanakkale savaşlarında şehit düşen Hatay'lı ecdadı için bir şeyler yapmak istedi. Gerekli çalışmalar yaparak kurumlar arasındaki iletişimleri kuran Mustafa Özer okulların ve üniversitenin katılımı ile  Hatay’ın Belen ilçesinde 276 fidan dikim etkinliğini gerçekleştirdi. Öğrencilerin öğretmenlerin askerlerin fidan diktikleri etkinlikte İlçe Jandarma Komutanlığından Jandarma Ast Subay Uğur Ateş Çanakkale savaşı ile ilgili bilgiler aktardı.  Belen İlçe Müftüsü Mehmet Doğru ise fidanların dikimi öncesi dua etti. Yapılan duaya şehitlere rahmet okunurken öğrenciler bu manevi atmosferde şehitleri anlamaya gayret ettiler.
Hatay'lı Çanankale şehitleri hatıra ormanında yaşayacak.
Yaban Hayatını Koruma ve Dayanışma Derneği başkanı Mustafa Özer  2012 yılında Seyit Ahmet Sılay’a ulaşan günlükte Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin günlüğünün ailesine ulaşıp ulaşmayacağı ve unutulmak korkusu gizliydi. Şehit Teğmen İbrahim Naci’nin günlüğü’ kitabındaki "Şimdi düşünüyorum. Şehit olursam ben de mi böyle solgun yapraklı birkaç kel ağacın dibine gömülüp terk edileceğim" dizelerinden yola çıktık ve Hatay il Nüfüsuna kayıtlı şehitlerimizi unutmamak adına bir başlangıç yaptık ve Hatay’ın Belen ilçesinde 276 fidan dikim etkinliğini gerçekleştirdik. İlerleyen zamanlarda fidanlık bakımları gerçekleştireceğiz ve 276 şehidimizin künyelerini ağaçlara ve tabelaya yazarak alanda isimlerini yaşatacağız. Alana Şehit Teğmen İbrahim Naci başta olmak üzere  İbrahim Naci  Şehit olduktan sonra  günlüğü devam ettiren komutanı  Yüzbaşı Bedri Efendi ve en son günlükte isimleri olan 71 . Alay 3 .Tabur dan İmam Mustafa Memduh ve Katip M. Atıf şehitlerimiz adına da fidan dikeceğiz"
Çanakkale ruhunu yaşadılar
Belen'de Amanos dağlarında Hatay'lı Çanakkale şehitleri için fidan diken öğrenciler ise Çanakkale şehitlerini unutulmaz yapabildikleri için çok mutlu olduklarını söylediler. Babasının iki dayısı Çanakkale de şehit olan eğitimci Mustafa  Uçan ise  Hatay Belen'li olarak Babamın iki dayısı Çanakkale de şehit oldular onların isimlerini burada yaşatacağımız için çok mutluyuz vesile olanlara teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.