YEREL
Giriş Tarihi : 23-09-2019 11:50

BİLİM YOLUNDA NEPTÜN’ÜN IŞIĞI BAŞKAN SEÇER OLACAK

Türkiye çapında düzenlenen '2.5 Dakikada Ne Bilim' yarışmasında anlattığı 'Büyük Patlama' teorisi ile Türkiye 3.’sü olan ve Stephen Hawking’e benzetilen bedensel engelli Neptün İpek Yılmaz, Başkan Seçer ile bir araya geldi.

BİLİM YOLUNDA NEPTÜN’ÜN IŞIĞI BAŞKAN SEÇER OLACAK

BAŞKAN SEÇER: “NEPTÜN’E İLGİ ALANINDA İLERLEME NOKTASINDA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

BAŞKAN SEÇER’DEN NEPTÜN’E AKÜLÜ ARAÇ MÜJDESİ?

BAŞKAN SEÇER, NEPTÜN’Ü TUNÇ SOYER’E EMANET ETTİ

Türkiye çapında düzenlenen '2.5 Dakikada Ne Bilim' yarışmasında anlattığı 'Büyük Patlama' teorisi ile Türkiye 3.’sü olan ve Stephen Hawking’e benzetilen bedensel engelli Neptün İpek Yılmaz, Başkan Seçer ile bir araya geldi. Neptün’ü tebrik eden ve başarısından gurur duyduklarını ifade eden Başkan Seçer, ilerlemek istediği bilim yolunda her türlü desteği vereceklerini ifade etti. Seçer’in Neptün’e ilk müjdesi ise akülü araç oldu.

Neptün’ün sıra dışı bir insan olduğunu söyleyen Seçer, “Neptün, sıra dışı bir insan ve özel bir kızımız. Astronomi ve fizik konusunda iddialı çalışmalar yapıyor. Fizik sıra dışı zekaların başarabileceği bir alan. Bu konuda önemli çalışmalar yapıp, çok başarılı olacağına inancım tam. Önce kızımıza akülü araç hediye edeceğiz. Eğitim aşamasında, kabiliyetini açığa çıkarma ve ilgi alanında ilerilere gitme noktasında elimizden gelen her türlü maddi, manevi desteği vereceğiz ve Neptün kızımızla sürekli iletişim halinde olacağız”  dedi.

Seçer, Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fizik Bölümü’nü kazanan ve yakın zamanda İzmir’e gidecek olan Neptün İpek’i, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e emanet etti. Başkan Seçer, “Neptün kızımızı Tunç Soyer Başkanımız’a emanet ediyorum. Kendisi ile iletişime geçip, sevgili Başkanımız’ın Neptün’le ilgilenmesini rica edeceğim” şeklinde konuştu.

MERSİN/(FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜLÜ)

Türkiye çapında düzenlenen '2.5 Dakikada Ne Bilim' yarışmasında anlattığı 'Büyük Patlama' teorisi ile Türkiye 3.’sü olan ve Hawking’e benzetilen bedensel engelli Neptün İpek Yılmaz, Başkan Seçer ile bir araya geldi. Neptün’ü tebrik eden ve başarısından gurur duyduklarını ifade eden Başkan Seçer, Neptün’e ilerlemek istediği bilim yolunda her türlü desteği vereceklerini ifade etti. Seçer’in Neptün’e ilk müjdesi ise akülü araç oldu.

Bu yıl girdiği üniversite sınavında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde İngilizce Fizik Bölümü’nü kazanan Neptün bilim kadını olma hayallerine bir adım daha yaklaştı. İzmir’e gitmeden önce Başkan Seçer’e ziyaret eden Neptün, Başkan Seçer’den tam destek aldı. Hayallerine ulaşana kadar Neptün’e destek vereceklerini ifade eden Seçer’in ilk müjdesi de akülü araç oldu. Annesi Nilcan Yılmaz ile Başkan Seçer’i ziyaret eden Neptün, katıldığı yarışmayı, ilgi alanlarını ve hayallerini anlattı.

Başkan Seçer’den tam destek sözü alan Neptün, Seçer’in akülü araç sözü üzerine sevincimi gizleyemedi.

Neptün, hayallerinin peşinden gidiyor

SMA hastası ve ileri derecede skolyoz rahatsızlığı olan Neptün, bedensel engelini kendisine engel yapmadı ve hayallerine sınır koymadı. Çocukluk yıllarından itibaren güneş sistemini, yaşadığı gezegeni ve evreni merak etti. Merakının üzerine gitti ve edindiği astronomi kitaplarından yola çıkarak Büyük Patlamayı araştırdı. Türkiye çapında düzenlenen yarışmada üçüncü olarak Büyük Patlama konusundaki bilgisini başarı ile taçlandırdı. Astronomi ve fizikle ilgilenen ve karanlık madde üzerine çalışmak istediğini ileten Neptün, ileride başarılı bir bilim kadını olmak istiyor.

“Neptün, sıra dışı bir insan ve özel bir kızımız”

“Neptün’e ilgi alanında ilerleme noktasında her türlü desteği vereceğiz”

Ziyarette anne Nilcan Yılmaz ve Neptün ile bir araya gelen Başkan Seçer, hem Neptün’ü hem de anne Nilcan Yılmaz’ı tebrik etti. Seçer, “Neptün, sıra dışı bir insan ve özel bir kızımız. Astronomi ve fizik konusunda iddialı çalışmalar yapıyor. Fizik sıra dışı zekaların başarabileceği bir alan. Bu konuda önemli çalışmalar yapıp, çok başarılı olacağına inancım tam. Bizler de Neptün’ün başarısını duyduk. Yakın bir tarihte İzmir’e gidecek. Gitmeden bir araya geldik. Önce kızımıza akülü araç hediye edeceğiz. Eğitim aşamasında, kabiliyetini açığa çıkarma ve ilgi alanında ilerilere gitme noktasında elimizden gelen her türlü maddi, manevi desteği vereceğiz ve Neptün kızımızla sürekli iletişim halinde olacağız” dedi.

Neptün, Tunç Başkan’a emanet

Neptün’ü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e emanet eden Başkan Seçer, “Neptün kızımızı Tunç Soyer Başkanımız’a emanet ediyorum. Kendisi ile iletişime geçip, sevgili Başkanımız’ın Neptün’le ilgilenmesini rica edeceğim” diye belirtti.

Neptün’ün her ihtiyaç duyduğunda yanında olacaklarını ve sürekli iletişim halinde olacaklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, tatillerde Neptün’ün kendisini mutlaka ziyaret etmesini istedi.

Gençlere de seslenen Başkan Seçer, “Dünya süratle değişiyor ve toplumların başarılı olması için bu değişimi iyi okumaları gerekiyor. Gençlerimiz değer yargılardan uzaklaşmadan temel prensipler çerçevesinde ülke ve insan sevgisi ile hoşgörü, birlikte yaşam kültürü ile çalışarak çok başarılı olabilir. Bizler de eğitim başta olmak üzere kültür ve sanat konusunda öğrencilerimize birçok alanda destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Neptün İpek Yılmaz: “Başarılı bir bilim kadını olmak istiyorum”

Başkan Seçer ile bir araya gelen Neptün, ödül aldığı Büyük Patlama teorisini makamda Başkan Seçer’e de anlattı. Başkan Seçer’le sohbet eden ve ilgi alanlarını anlatan Neptün, “Çocukluğumdan beri astronomiye ve fiziğe ilgim vardı. Önce güneş sistemini sonra evrenin nasıl oluştuğunu merak etmeye başladım. Astronomi kitaplarımda Büyük Patlama teorisini görünce daha ayrıntılı araştırmak istedim. Büyük Patlama’da çok küçük bir noktadan bu kadar büyük bir evrenin oluşması benim ilgimi çekmişti. Şimdi karanlık maddeyi merak ediyorum. Bu alanda ilerlemek, başarılı bir bilim kadını olmak istiyorum” diye belirtti.

“Hawking’e benzetilmekten gurur duyuyorum”

Seçer’in kendisine yapılan Stephen Hawking benzetmesini sorması üzerine ise Neptün, “Güzel bir benzetme. Öyle bir benzetme yaptıkları için çok mutluyum, gururluyum” dedi.

Anne Nilcan Yılmaz: “Neptün, çok özel, çok güzel bir çocuk”

SMA tip 2, ileri derecede skolyozu olan Neptün’ün çok özel bir çocuk olduğunu ifade eden anne Nilcan Yılmaz, Neptün’ün en büyük destekçisi. Kızının engelline aldırmadan gösterdiği başarıdan gurur duyan anne Nilcan Yılmaz, “Kızım bu dünyada başıma gelebilecek en güzel, en muhteşem şey.  Çok özel, çok güzel bir çocuk. Ona annelik yapma şansına sahip olduğum için çok mutluyum. Başarısı ile çok gururlandık. Muhteşem bir duygu, kelimelerle anlatamam. Ben kızım için her şeyi yapmaya çalıştım. İyi ki yapmışım. Kızımı desteklemeye devam edeceğim. Kızım üniversitede istediği bölüme yerleşti. İnşallah hayalleri doğrultusunda ilerleyeceğiz” şeklinde kaydetti.

Anne Yılmaz’ın engelli çocuğu olan ailelere de mesajı vardı. Nilcan Yılmaz ailelerin çocuklarına destek olması gerektiğini ifade ederek, “Güzel çocuklara sahip olmak herkese nasip olmaz. Özel çocuklara annelik yapmak zor ama bir yandan da muhteşem bir olay. Engelli çocukları olan insanlar eve kapanmasınlar, hayata küsmesinler. Hayatta biz neyi yaşıyor ve tadıyorsak onların da aynı şeyi yaşamaya ve tatmaya hakkı var” diye belirtti.

“Çok duyarlı bir Belediye Başkanımız var”

Desteklerinden dolayı Başkan Seçer’e minnet duyduğunu ifade eden Nilcan Yılmaz, “Çok duyarlı ve çalışkan bir Başkanımız var. Bizi ağırladığı için çok mutlu olduk. Bize her anlamda destek vereceğini söyledi. O yüzden çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarında başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.