BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 29-11-2020 18:39   Güncelleme : 29-11-2020 19:17

Beynimizin Esrarengiz Özellikleri ve Gizemleri

Haber Merkezi-Teknoloji ile kıyaslandığında mesela, telefon, bilgisayar, tablet, buzdolabı, çamaşır makinesi, uzaktan kumandalı Televizyonlar, robotlar, İnsan beyninin 9 gizemi, hepsini alt edebiliyor. Aslında altedebiliyor kelimesi bile beynimize büyük bir hakaret.

Beynimizin Esrarengiz Özellikleri ve Gizemleri

Haber Merkezi-Teknoloji ile kıyaslandığında mesela, telefon, bilgisayar, tablet, buzdolabı, çamaşır makinesi, uzaktan kumandalı Televizyonlar, robotlar, İnsan beyninin 9 gizemi, hepsini alt edebiliyor. Aslında altedebiliyor kelimesi bile beynimize büyük bir hakaret.
Neden mi?
Çünkü beynimiz zaten ürettiği hayal gücü ile teknolojinin gelişimini sağlayan bir organ. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, beynin gizemleri hakkında bilgiler verirken önemli önerileri de sıraladı.  Beynimizin, kafatasından çıkarılıp girinti ve çıkıntıları düzleştirildiğinde dört tane A4 kağıdı kadar yer kapladığını belirten Karlıkaya; ‘Beynimizin sadece yüzde 10'unu kullandığımız' bilgisinin gerçeği yansıtmadığını söylüyor. Prof. Dr. Geysu Karlıkaya, beynin 9 gizemini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Ağırlığımızın yüzde ikisini oluşturuyor, yüzde 60-85’i su ama enerjimizin yüzde 20’sini harcıyor Ağırlık olarak vücudumuzun  sadece yüzde 2'sini oluşturan, yaklaşık bin 300-bin 400  gram olan beynin yüzde 69-85'ini su oluşturuyor. Beynimiz vücudumuzda kapladığı yerin aksine tüm enerjimizin yüzde 20'sini harcıyor. Ancak beynin büyüklüğünün zeka ile direkt orantısı yok gibi görünüyor. (Albert Einstein'ın beyni 1230 gramdı). İnsan beyninde yaklaşık 86 milyar sinir hücresi ve bu hücreler arasında yüzlerce trilyon bağlantı bulunuyor. Bu hücrelerin yoğunluğu, bağlantıları ve beyindeki kıvrımların miktarı daha önemli. Kıvrımlar ne kadar fazla ise o kadar iyi. (Maymun ve yunusların kıvrımları çok belirginken farelerin beyin yüzeyi düz)
Beynimizin gelişiminin en hızlı olduğu dönem bebeklik dönemi!
Beynimizin gelişimi anne karnında başlıyor. Gebelik sırasında annede depresyon ve aşırı stres bebeğin beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor, tam tersi iyi beslenme ve meditasyon olumlu etki yapıyor. Beynin ana bağlantıları doğumda hazır oluyor, ilk 1-2 yılda sinir kılıflarının gelişmesinin ardından yürüme, konuşma vb fonksiyonlar da gerçekleşiyor. Beyin kapasitesi 20'li yaşlarda pik yapıyor, 25 yaşından itibaren beynin bazı bölümleri küçülmeye başlıyor ancak hayat boyu beyin değişmeye devam ediyor, yeni hücreler ekleniyor. Kelime hazinesi 70'li yaşlara kadar korunabiliyor.
Erkek Beyni Kadın Beyninden 100  gram fazla Kadın sosyal, erkek, madde ve uzaysal
Uzmanların açıklamalarına göre erkek beyni kadın beyninden 100 gram daha fazla. Bu farklılık doğum öncesi başlıyor ve yaşlılık dönemine dek bu gerçek değişmiyor. Kadın beyni ile erkek beyni birbirinden farklı. Erkeklerde beyin ağırlığı kadınlara göre yaklaşık 100 gram daha fazla. Ağırlığın yanı sıra fonksiyonel olarak da fark var. Örneğin kadınlarda hafıza ve sosyal tanıma becerileri, dil yetenekleri daha üstünken, erkeklerde motor (hareket) ve uzaysal algılama özellikleri daha gelişmiş.
Beynimiz yaptığımız işe göre çalışıyor
Örneğin; fiziksel bir aktivite sırasında beynimizin hareket merkezleri ağırlıklı olarak çalışırken; konuşurken konuşma merkezi, bir şey okurken görme merkezi daha aktif oluyor.  Beynimizin farklı bölgelerinin farklı görevleri var, yaptığımız işe göre beynimizin farklı bölgeleri çalışıyor. Ancak farklı merkezlerin birbiri ile iletişimi hemen hemen sürekli olarak devam ediyor. Yeni görüntüleme teknikleri sayesinde bir iş yaparken beynin hangi bölgelerinin aktif olduğunu gözlemlemek mümkün ve tek bir iş için bile beyindeki farklı merkezlerin aktifleşerek birbiri ile iletişim kurabildiğini gözlemleyebiliyoruz. Herhangi bir problem olduğunda bu iş bölümü değişebiliyor ve beyin yeniden organize olarak fonksiyonunu devam ettirebiliyor.
Sanılanın aksine beynimiz ağrı ve acıyı hissetmiyor
Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya “Baş ağrısı beyinden kaynaklanıyor gibi hissedilse de ağrı aslında beyin etrafındaki damar ve sinir benzeri ağrıya duyarlı yapılardan kaynaklanır” diyor.
Karlıkaya, “Beyin dokumuz ağrıyı hissetmez. 6. Düzenli egzersiz hafızayı güçlendiriyor
Fiziksel egzersiz sadece kalp ve vücut kasları için faydalı değil, beyni de geliştiriyor. Beynin hafıza merkezi düzenli egzersiz ile birkaç ay içerisinde büyüyebiliyor, benzer bir durum düzenli zihinsel aktivite sırasında da görülebiliyor. Yeni bir dil öğrenmek, bir müzik aleti çalmayı öğrenmek gibi. Bu olumlu etkinin oluşması için dilin öğrenilmesi de muhtemelen gerekmiyor, çalışmak yeterli. Çalışma bırakıldığında ise her şey eski haline dönüyor.
 7. Sağlıklı beslenme olumlu etkiliyor
Bol meyve, sebze içeren ve ağırlıklı zeytinyağı kullanılan diyetler hafıza dahil pek çok beyin fonksiyonu üzerine olumlu etki yapıyor. Şekerin az tüketilmesi de önemli ancak probiyotik bakterilerin bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisi hala tartışmalı.
 8. Kaliteli uyku hafızayı kuvvetlendiriyor
Sağlıklı bir uyku, güçlü bir hafıza için gereken faktörlerden bir tanesi. Az uyuyan veya kalitesiz uyuyan kişilerde öğrenme güçlükleri ve hafıza problemleri görülebiliyor. Uyku aynı zamanda beyinde temizlik görevi üstleniyor. Alzhemier hastalarında beyinde biriken amiloid proteini uyku sırasında beyinden uzaklaştırılıyor.
 9. Fazla GPS kullanımı beyni olumsuz etkiliyor
Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Geysu Karlıkaya “Londra taksi sürücülerinde yapılan çalışmalarda; beynin hafıza merkezi olarak kabul edilen hipokampusun belli bölgelerinin başka meslek sahiplerine kıyasla daha fazla geliştiği gözlenmiş. (Londra'da taksi sürücüsü olmak için 25 bin caddenin öğrenilmesi gerekiyor.) GPS kullanımı ile de aynı bölgelerde küçülme olmaması için yeni bir yere ilk gidişte GPS kullanılsa bile dönüşte kullanmamak daha doğru” diyor.