GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2019 13:14   Güncelleme : 10-11-2019 14:39

Ben  Bu Millete Bir Uşaklığı Öğretemedim

Mithat Ünal-Anamurda 10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk ebediyete uğurlanışının 81. yıl dönümünde fikirleri anlatılarak anıldı.  Tören, Saat 09:00’da Anamur Yeni Cumhuriyet Meydanında Kaymakam İsmail Gültekin Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı.

Ben  Bu Millete Bir Uşaklığı Öğretemedim

 

Mithat Ünal-Anamurda 10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk ebediyete uğurlanışının  81. yıl dönümünde fikirleri anlatılarak anıldı.  Tören, Saat 09:00’da Anamur Yeni Cumhuriyet Meydanında Kaymakam İsmail Gültekin Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Törende Ata’nın hayata gözlerini yumduğu saat 09:05’te sirenler çalınarak 2 dakika boyunca saygı duruşunda bulunuldu. Bayraklar yarıya indirildi.  Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Anamur Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Emrah Halit Baç’ın okuduğu ‘Atatürk’e son Mektup Şiiri’ büyük beğeni topladı.
Tören, Anamur Belediyesi Kültür Merkezi’nde devam etti. Kıbrıs ve Kore Gazileri’nin yanında siyasi parti başkanları ve sivil toplum kuruluşları ile öğrencilerin  katıldığı törende, gerek Atatürk’ü anlatan video gösterimleri gerekse onun sevdiği şarkı ve türkülerin seslendirilmesinde duygulu ve coşkulu anlar yaşandı. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaşan Anamur Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi Müdürü İsa Çelebi  yaptı. Çelebi, Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerini ve ne anlama geldiklerini tek tek anlattı. Katılımcılara, öğrencilerin Atatürk ile ilgili vatandaşlarla yaptığı röportajlar izletildi.  Okulun tarih Öğretmeni Savaş İlkıdır’ın  anlattığı Atatürk Anılarında, Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan ettikten sonra, devlet adamlarına verdiği bir yemekte garsonun(uşağın) elindeki yemek tepsisini düşürdükten sonra söylediği ‘Ben bu millete her şeyi öğrettim, bir uşaklığı öğretemedim.’ Sözleri salonda büyük alkış aldı.  Tören öğrencilerin sunduğu oratoryo ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi 12 E sınıfı öğrencisi Sema Şahin’in seslendirdiği Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirmeleri ile son buldu. Törenin sonunda Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Protokole birer Atatürk Posteri hediye etti. Tören sırasında Kültür Merkezinde sergilenen Atatürk sergisi de katılımcıların büyük beğenisini topladı.